Strój kaszubski. Wykreślanka

Strój kaszubski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju kaszubskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Nakrycie głowy informowało o stanie cywilnym kobiety. Panna nosiła wianek lub aksamitną opaskę zwaną czółkiem. Meżatki zakładały strojne czepki - złotnice.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju kaszubskiego »

Czy wiesz, że...

Kaszubki nosiły jednocześnie dwie spódnice. Wierzchnia była suto marszczona, dlatego szyto ją z kilku płatów tkaniny - każdy miał co najmniej 70 cm szerokości!

Wykreślanka dla dzieci. Strój kaszubski

Leksykon stroju kaszubskiego »

Czy wiesz, że...

Eleganckie buksy, czyli skórzane spodnie, zakładali do odświętnego stroju tylko zamożni chłopi. Biedniejsi nosili spodnie z samodziałów, zimą zaś jednocześnie po kilka par spodni płóciennych.

Strój kaszubski - wykreślanka online

Leksykon stroju kaszubskiego »

Czy wiesz, że...

Skorznie - buty z surowej skóry zakładane do stroju odświętnego - stanowiły na Kaszubach bardzo ważny element ubioru, ponieważ dobitnie świadczyły o zamożności i pozycji ich właściciela.

Wykreślanka: strój kaszubski

Leksykon stroju kaszubskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju kaszubskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój kaszubski
Strój kaszubski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kaszubskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.