Strój kołbielski w internecie

Strój kołbielski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju kołbielskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój kołbielski

Strój kołbielski

Niemal w całości wykonany z materiałów tkanych na domowych krosnach, oszczędny w zdobieniach, wyróżnia się elegancją kroju i doborem kolorów na pasiakach.

Strój kołbielski. Folklor

Muzyka ludowa

Ziemia kołbielska zawsze rozbrzmiewała muzyką. Radosne mazurki, skoczne polki, żywiołowe oberki, drabanty łączące rytm poloneza i mazura tańczono na weselach, wiejskich zabawach, a także podczas dorocznych obrzędów. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: historia Kołbieli

Historia

Pierwsza historyczna wzmianka o Kołbieli pochodzi dopiero z roku 1407, kiedy na tym terenie powstał kościół zbudowany i założony przez ród Kolibielskich herbu Jasieńczyk należących do drobnej szlachty, ówczesnych właścicieli. Zobacz więcej »


Ciekawostki: wycinanki

Wycinanki kołbielskie

Dawniej własnoręcznie robionymi, papierowymi ozdobami dekorowano ściany, belki i okna izb. W rejonie kołbielskim wykształcił się unikalny styl wycinanki: jednokolorowej, o rytmicznie powtarzalnych elementach i prostej ornamentyce. Zobacz więcej »


Ciekawostki: atrakcje Kołbieli

Atrakcje Gminy Kołbiel

Malownicze krajobrazy, zabytki przyrody, ciekawa architektura, miejsca pamięci. To wszystko oferuje turystom ziemia kołbielska. Zobacz więcej »