Strój kołbielski. Opis

Strój kołbielski. Opis

Czepiec, kaftan, portki, sukmana... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju kołbielskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Młoda mężatka nosi misternie haftowany tiulowy czepiec, zamocowany na głowie zwiniętą w rulon chustą. Mankiety i stójka białej koszuli z płótna lnianego samodziałowego obszyte są koronką szydełkową, mankiety koszuli zdobi dodatkowo pasowy haft. Na koszulę kobieta zakłada albo gorset szyty z kosztownej fabrycznej tkaniny, sznurowany wstążką, albo kaftan z fabrycznej wełenki w jednolitym kolorze. Zdobią go wąskie pasma zakładek ułożonych w szlak i naszytych na mankietach, w pasie i wzdłuż obu przodów oraz ułożona w zakładki baskinka doszyta w talii. Długa co najmniej do połowy łydki kiecka uszyta jest z pasiastej samodziałowej tkaniny. Kiecka przewiązana jest zapaską, czyli fartuchem szytym również z pasiastego samodziału. W chłodne dni kobieta zarzuca na plecy zapaskę naramienną - odziewkę. Czarne trzewiki zakłada na pończochy w białym lub czarnym kolorze. Strój uzupełniają noszone jednocześnie sznury perełek, korali i bursztynów.

Strój kołbielski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Mężczyzna nosi czapkę rogatywkę, szytą z czterech klinów sukna i otoczoną barankiem lub też czarny filcowy kapelusz, w nowszym stroju czapkę maciejówkę z lakierowanym daszkiem. Odświętną koszulę z samodziału lnianego zdobi na kołnierzyku haft. Kołnierzyk związany jest czerwoną wstążeczką - zaściegacką. Na koszulę zakłada krótką kamizelkę z samodziału najczęściej w czarnym lub granatowym kolorze w drobne jasne prążki. Latem nosi kaftan o kroju marynarki z samodziału najczęściej w ciemnych kolorach. Innym rodzajem odzieży wierzchniej jest długa sukmana szyta z niebarwionego samodziałowego sukna. Jej kołnierz, brzegi i szwy ozdobione są ciemną taśmą. Sukmanę przewiązuje wełnianym pasem. Spodnie z ciemnego samodziału najczęściej w prążki nosi wpuszczone w skórzane buty z cholewami.

Strój kołbielski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju kołbielskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kołbielskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kołbielskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kołbielskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.