Strój kujawski w internecie

Strój kujawski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju kujawskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój kujawski

Strój kujawski

Strój ludowy na Kujawach wzorowano na ubiorach szlacheckich. Ubrania szyto z dobrego gatunkowo sukna i jedwabiu, często sprowadzanego z zagranicy, dlatego były one bardzo kosztowne.

Strój kujawski. Folklor

Muzyka ludowa

Na kujawskiej wsi znano rozmaite tańce, ale najbardziej popularny był oczywiście kujawiak z cechami mazurka, oberka i poloneza. Z czasem upowszechnił się w całym kraju jako jeden z naszych tańców narodowych. Jego elementy wykorzystywali w swoich utworach wielcy kompozytorzy, m.in. Chopin i Wieniawski. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: obrzędy kujawskie

Tradycje i obrzędy

Wigilijny opłatek dla zwierząt nie jest biały, tylko kolorowy, karnawałowych przebierańców nazywa się tu kozami, a na Wielkanoc przygotowuje się kraszanki. Poznaj doroczne obrzędy na Kujawach. Zobacz więcej »


Ciekawostki: historia

Mysia Wieża

Historyczną stolicą Kujaw była Kruszwica - kto nie słyszał o złym królu Popielu, Mysiej Wieży, Piaście Kołodzieju i dzielnych Goplanach? Ziemia kujawska związana jest z pradziejami Polski. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Kujawy

Sól na Kujawach

Ciechocinek to nie tylko solanki, tężnie i uzdrowisko! Tutejsza warzelnia nadal produkuje sól, ale pełni też rolę muzeum. Zobacz więcej »