Strój kujawski. Wykreślanka

Strój kujawski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju kujawskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Na Kujawach tylko panny nosiły gorsety. Zakładane na odświętną koszulę, dopasowane do figury, dla ozdoby obszyte były tasiemkami w innym, kontrastowym kolorze.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju kujawskiego »

Czy wiesz, że...

Biały czepek zwany kopką przeznaczony był dla mężatek. Kopki szyto z tiulu, zdobiono koronką i białym haftem, po czym owijano zrolowaną jedwabną chustą kaczorówką.

Wykreślanka dla dzieci. Strój kujawski

Leksykon stroju kujawskiego »

Czy wiesz, że...

Odświętne buty męskie miały interesującą właściwość. Otóż ich obcasy, podbite podkówkami, skrzyły się w tańcu! Stąd też wzięła się lokalna nazwa męskiego obuwia - iskrzoki.

Strój kujawski - wykreślanka online

Leksykon stroju kujawskiego »

Czy wiesz, że...

Odświętny wełniany pas był długi na przeszło trzy metry, więc mężczyzna mógł owinąć się nim kilka razy, po czym zawiązać z przodu w dekoracyjny węzeł ze swobodnie zwisającymi końcami.

Wykreślanka: strój kujawski

Leksykon stroju kujawskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju kujawskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój kujawski
Strój kujawski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kujawskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.