Strój kurpiowski w internecie

Strój kurpiowski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju kurpiowskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój kurpiowski

Strój kurpiowski

Strój kurpiowski, który obecnie możemy zobaczyć podczas imprez folklorystycznych, przechodził różne przeobrażenia. Tak jak w innych regionach Polski, pierwotny strój był prosty.

Strój kurpiowski. Folklor

Muzyka ludowa

Żywiołowość ludności kurpiowskiej można zauważyć w pieśniach i w tańcach. Tańce czy tylko przytrampywanie (przytupywanie w takt muzyki czy pieśni) są częścią każdej uroczystości. Posłuchaj i obejrzyj.

Ciekawostki: palmy kurpiowskie

Palmy na Kurpiach

Kurpie słyną z palm wielkanocnych sięgających niekiedy wyskości kilku metrów. Najpiękniejsze i największe zostawały w kościele do następnych świąt, inne po poświęceniu zdobiły domowe ołtarzyki. Zobacz więcej »


Ciekawostki: legendy

Wycinanki

Wycinanka z kolorowego papieru pojawiła się na Kurpiach w połowie XIX wieku. Zwyczaj przystrajania domów wycinankami występował na tym obszarze niemal w każdej rodzinie niezależnie od zamożności. Zobacz więcej »


Ciekawostki: atrakcje na Kurpiacho

Kurpiowskie atrakcje

Atrakcją regionu jest nie tylko położenie na terenie dwóch puszcz, Zielonej i Białej, ale także unikalność kultury zamieszkujących te ziemie Kurpów: ich sztuka ludowa, obrzędy i stroje. Zobacz więcej »