Strój kurpiowski. Leksykon

Strój kurpiowski. Leksykon

Czym jest czółko, a czym wystek? Co to takiego grzybek?

Nasz ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju kurpiowskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Leksykonowi towarzyszą materiały do wydrukowania (plansze-uzupełnianki). Swoją wiedzę o stroju kurpiowskim sprawdzisz też, rozwiązując krótki quiz online.


Bibliografia
Polskie stroje ludowe, Elżbieta Piskorz-Branekova, Warszawa 2006
Stroje ludowe

Leksykon stroju damskiego

Strój kurpiowski, czółko

czółko

Strój kurpiowski, koszula

koszula

Strój kurpiowski, wystek

wystek

Strój kurpiowski, spódnica

spódnica

Strój kurpiowski, zapaska

zapaska

Strój kurpiowski, korale

korale

Strój kurpiowski damski - czółko

czółko

fot. stroje.pl

Dziewczęcym nakryciem głowy na Kurpiach jest czółko, typowe tylko dla tego regionu. Wykonane z papieru lub tektury oklejonej po zewnętrznej stronie aksamitem, ściśle opasuje głowę i przysłania część czoła. Ozdobą czółka są tasiemki, cekiny, koraliki, bukiet sztucznych kolorowych kwiatów z lewej strony i barwne wstążki spływające na plecy.

Strój kurpiowski damski - koszula

koszula

fot. perfekt.krakow.pl

Koszule szyto z samodziałów tkanych w gospodarstwie domowym. Miały proste, zebrane w mankiety rękawy i owalne, wykładane kołnierzyki. W zdobieniu ważną rolę odgrywała początkowo biała prosta stebnówka umieszczana na kołnierzyku, ramionach i mankietach. Oprócz tego zdobiono koszule wąską koronką szydełkową z czerwonej nitki. Z czasem haft wzbogacono przez wprowadzenie niebieskich wyszyć i nowego ściegu zwanego kulasem.

Strój kurpiowski damski - wystek

wystek

fot. dialektologia.uw.edu.pl

Środkowa cześć gorsetu zwanego wystkiem była znacznie krótsza od reszty, sięgała powyżej pasa i odsłaniała koszulę. Tył wystka od pasa w górę ściśle przylegał do figury, poniżej rozszerzał się tworząc klosz z rozcięciami w kształcie klapek. Wszystkie krawędzie i rozcięcia obszywano tasiemką w kolorze kontrastującym z kolorem gorsetu. Tasiemkami biegnącymi równolegle do zapięcia ozdabiano również przód, doszywając czasem błyszczące koraliki.

Strój kurpiowski damski - spódnica

spódnica

fot. perfekt.krakow.pl

Spódnice szyto z rozmaitych tkanin samodziałowych. Noszono zatem spódnice gładkie, pasiaste, kraciaste, mieniste, wszystkie długie do kostek i ułożone w fałdki. Najciekawsze były spódnice mieniste, do których szycia używano oryginalnie tkanego materiału. Wątek i osnowę miał on w dwóch różnych kolorach, co dawało efekt połysku oraz wrażenie, że spódnica zmieniała barwę, czyli mieniła się.

Strój kurpiowski damski - zapaska

zapaska

fot. perfekt.krakow.pl

Początkowo zakładano na spódnicę wełniany fartuch w paski. Znacznie później, bo w latach dwudziestych ubiegłego wieku weszły w użycie zapaski z białego płótna. Ozdabiano je dużymi wstawkami z koronki dzierganej szydełkiem lub wyszywano w kolorowe kwiaty na obrzeżu. Innym rodzajem zapasek były zapaski naramienne, spełniające rolę odzieży wierzchniej. Zarzucane w chłodne dni na głowę lub ramiona, szyte były z grubej wełny, najczęściej w kolorowe prążki.

Strój kurpiowski damski - korale

korale

fot. strojeludowe.ipr.pl

Kurpianki chętnie nosiły biżuterię wykonaną z bursztynu, którego złoża znajdują się na Kurpiach w obfitości. Drogocenne pierścionki, wisiorki i inne ozdoby przekazywano z jednego pokolenia na drugie. Posiadana biżuteria świadczyła bowiem o zamożności i była istotną częścią posagu dziewczyny. Kurpianka musiała mieć przynajmniej trzy sznury korali bursztynowych, by móc dobrze wydać się za mąż.


Leksykon stroju męskiego

Strój kurpiowski, lejbik

lejbik

Strój kurpiowski, spodnie

spodnie

Strój kurpiowski, kurpy

kurpy

Strój kurpiowski, sukmana

sukmana

Strój kurpiowski, grzybek

grzybek

Strój kurpiowski, fajka

fajka

Strój kurpiowski męski - lejbik

lejbik

fot. dialektologia.uw.edu.pl

Lejbikiem lub jaką nazywano krótką do bioder, szytą z czerwonego płótna kurtkę z długimi rękawami. Mankiety, kołnierz i zapięcie z przodu były obszyte czarną tasiemką. Lejbik zakładano na białą lnianą koszulę z wykładanym kołnierzykiem. Kołnierzyk zdobiono delikatnym haftem oraz, również dla ozdoby, związywano tasiemką, najczęściej czerwoną, zwaną faforkiem.

Strój kurpiowski męski - spodnie

spodnie

fot. strojeludowe.ipr.pl

Zimą noszono spodnie sukienne, zimą lniane, zazwyczaj w jasnych kolorach. Jeśli zakładano do spodni skórzane buty, nogawki wpuszczano w cholewy. Kiedy ubierano łapcie lub chodaki, dolną część nogawki najpierw okręcano onucą, po czym mocowano obuwie, przywiązując je do nogi za pomocą nawłoków, czyli konopnych lub rzemiennych sznurów.

Strój kurpiowski męski - kurpy

kurpy

fot. starkow.com.pl

W dzień powszedni noszono chodaki o drewnianej podeszwie lub łapcie plecione z lipowego łyka zwane kurpami, stąd też wywodzi się nazwa mieszkańców Puszczy Zielonej. Od święta zakładano skórzane buty z cholewami. Były one na Kurpiach rzadkością. Czasem miał je tylko jeden, najbogatszy we wsi gospodarz, stało się więc zwyczajem pożyczanie sobie butów na ważne uroczystości.

Strój kurpiowski męski - sukmana

sukmana

fot. kadzidlo.pl

Kurpiowska sukmana z brązowego lub szarego samodziału miała krój kontusza. Górna część, ozdobiona stojącym kołnierzem i obszyciami ze sznurka, przylegała do figury. Dół sukmany był szeroki, rozkloszowany i fałdzisty. Co ciekawe, ilość fałd świadczyła o zamożności, a niekiedy była też oznaką władzy. I tak, sukmana przeciętnego gospodarza liczyła sobie fałd kilkanaście, natomiast sukmana wójta mogła mieć ich nawet pięćdziesiąt.

Strój kurpiowski męski - grzybek

grzybek

fot. strojeludowe.ipr.pl

Na Kurpiach najpopularniejszym nakryciem męskiej głowy był niski, twardy, nie przepuszczający wody kapelusz. Nazywano go grzybkiem, ponieważ wyglądał jak odwrócony, obcięty w połowie grzyb, i miał ten sam kolor, co borowik. Ozdabiano go kolorową wstążką z bursztynową sprzączką. Noszono również rogatywki szyte z czarnego lub siwego sukna, ozdobione czerwonym sznureczkiem i otokiem z czarnego baranka.

Strój kurpiowski męski - fajka

fajka

fot. fajka.net.pl

Ważne dla Kurpa były fajki, krzesiwo i tabakierki, ponieważ na Kurpiach mężczyźni zażywali tabaki i powszechnie palili tytoń. Kurp prawie nigdy nie rozstawał się z fajką. Podobno tak bardzo był do niej przywiązany, że zawsze wkładano mu ją do trumny. Istotne uzupełnienie stroju stanowiła dębowa laska i torba szyta ze skór zwierzęcych, obie przydatne w podróży.


Materiały do wydrukowania

Sprawdź znajomość nazw podstawowych części odświętnego stroju kurpiowskiego. Plansze-uzupełnanki możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem kurpiowskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem kurpiowskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem kurpiowskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.