Strój łowicki. Wykreślanka

Strój łowicki. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju łowickiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Wełniany pas był długi, bo trzymetrowy, miał podłużne kolorowe prążki na pomarańczowym tle, a na końcach frędzle. Okręcano się nim kilkakrotnie w talii, po czym zawiązywano w kokardę.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju łowickiego »

Czy wiesz, że...

Odświętne spodnie szyto z pomarańczowego wełnianego pasiaka o wyraźnym pionowym układzie pasków. Podobno, jak mówi legenda, mundury watykańskiej gwardii szwajcarskiej wzorowane były na łowickich pasiakach.

Wykreślanka dla dzieci. Strój łowicki

Leksykon stroju łowickiego »

Czy wiesz, że...

Zapaski szyto z pasiastego samodziału. Podklejane były inną tkaniną, co dawało im pożądaną sztywność. Trzy boki obszywano aksamitką ozdobioną haftem, a z tyłu przyszywano klamerkę służącą do zapinania.

Strój łowicki - wykreślanka online

Leksykon stroju łowickiego »

Czy wiesz, że...

Stanik zszywano ze spódnicą, uzyskując kieckę. Stanik zdobiono haftem o kwiatowych motywach. Spódnicę z pasiastego samodziału podklejano nakrochmaloną bawełną, by nadać jej odpowiednią sztywność.

Wykreślanka: strój łowicki

Leksykon stroju łowickiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju łowickiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój łowicki
Strój łowicki. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem łowickim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.