Strój opoczyński. Przewodnik

Strój opoczyński. Przewodnik

W sekcji Strój Opoczyński udostępniamy materiały edukacyjne przeznaczone do nauki i zabawy online, jak też do pobrania i wydrukowania.

Przewodnik pomoże Ci w poruszaniu się po działach sekcji, umożliwi szybkie zapoznanie się z ich zawartością oraz ułatwi dotarcie do poszukiwanych materiałów.


Indeks materiałów edukacyjnych
Bezpośrednie łącza do materiałów edukacyjnych ze wszystkich działów sekcji znajdziesz w Indeksie materiałów edukacyjnych.

Zawartość sekcji strój opoczyński

Sekcja składa się z trzech merytorycznych działów: Nauka, Zabawa, Wydruki. W każdym dziale zasoby edukacyjne podzielone są na dwie kategorie: przedszkole i nauczanie wczesnoszkolne oraz klasy starsze szkoły podstawowej.
Poruszanie się po sekcji i znalezienie poszukiwanych materiałów ułatwią Ci łącza zawarte w Przewodniku.
wskazówki metodyczne


Naszym celem jest dostarczenie materiałów, które ułatwią przygotowanie i prowadzenie zajęć z dziećmi. Poniższe uwagi mają jedynie charakter informacyjny i ogólny.

Zastosowana przez nas kolejność prezentowania zasobów nie jest przypadkowa. Pierwsza część sekcji z materiałami edukacyjnymi to etap wprowadzenia. Z kolei interaktywne zabawy służą utrwaleniu wiadomości już zdobytych oraz przyswojeniu nowych. Materiały do wydruku, zwłaszcza łamigłówki, wykorzystać można do sprawdzenia wiedzy zdobytej na stronach naszego serwisu.

Z zasobów sekcji możesz oczywiście korzystać w dowolnej kolejności lub wybiórczo. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku większości łamigłówek, gier i quizów, do ich rozwiązania niezbędna jest wiedza zawarta w dziale Nauka.

warunki korzystania


Możesz pobierać, drukować i kopiować nasze bezpłatne materiały dydaktyczne jedynie do użytku osobistego, edukacyjnego i niekomercyjnego.

Nie możesz w żaden sposób ich modyfikować, usuwać logotypu oraz informacji o prawach autorskich, sprzedawać lub umieszczać na innych stronach internetowych bez pisemnej zgody właściciela serwisu.

Jeśli publikujesz nasze materiały w internecie, zawsze umieszczaj informację o źródle pochodzenia oraz link do witryny polalech.pl

Zapoznaj się z Regulaminem.


Przedszkole i nauczanie wczesnoszkolne

Interaktywny słowniczek, rymowanka-zgadywanka, gry i zabawy online oraz materiały do pobrania i wydrukowania.

Dzieciom w poznawaniu stroju opoczyńskiego towarzyszą Tosia i Bartek.

Strój opoczyński. Materiały edukacyjne dla dzieci

Nauka

W udostępnianych materiałach do nauki online znajdują się dwa interaktywne ćwiczenia: słowniczek i rymowanka. Towarzyszą im materiały do pobrania i wydrukowania.


Słowniczek
Słowniczek podzielony jest na dwie części odpowiadające strojowi dziewczynki i chłopca. Każda część słowniczka zawiera interaktywną planszę z opisem stroju oraz ilustrowane hasła przedstawiające charakterystyczne elementy garderoby.

Rymowanka
Rymowanka w zabawny sposób opisuje strój opoczyński. Jest też podpowiedzią w prostej grze-zgadywance. Pod planszą gry znajduje się zwięzły opis elementów stroju wspomnianych w rymowance.

Grafiki
Tu w jednym miejscu umieszczamy przegląd grafik z Tosią i Bartkiem, jakie pojawiają się w dziale Nauka.

Zabawa

Edukacyjne gry i zabawy, dostępne także w wersjach do wydruku, ułatwią przyswojenie wiedzy o stroju opoczyńskim, pomogą ją utrwalić i sprawdzić.


Ubieranki
Zabawa składa się z dwóch plansz. Na pierwszej ubierasz w strój opoczyński dziewczynkę, na drugiej - chłopca.

Puzzle
Proste do ułożenia puzzle z sześcioliterowym hasłem (nazwa jednego z elementów stroju opoczyńskiego). Po rozwiązaniu puzzli na ekranie pojawi się ilustracja z krótkim opisem tajemniczej części stroju.

Memo
Zabawa składa się z dwóch plansz. Na pierwszej szukasz par obrazków z nazwami elementów stroju dziewczynki, na drugiej - chłopca.

Rozsypanki
Zabawa składa się z czterech zadań. W każdym z nich zestawy rozsypanych literek są zaszyfrowanymi nazwami wybranych elementów stroju opoczyńskiego. Zadanie polega na wskazaniu właściwego obrazka z odkodowaną nazwą.

Wydruki

Zbiór materiałów w przystępny sposób ułatwiających przyswojenie, utrwalenie i powtórzenie wiadomości o stroju opoczyńskim.


Plansze
Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy podstawowych jego elementów. Do wyboru: para dzieci w stroju opoczyńskim, strój dziewczynki z opisem, strój chłopca z opisem.

Uzupełnianki
Karty pracy ze strojem dziewczynki i chłopca. Zadanie polega na wpisaniu nazw wskazanych elementów stroju. Ćwiczenie dopełniają ciekawostki związane ze strojem opoczyńskim.

Rymowanka
Dwie plansze z rymowanką. Pierwsza w wersji kolorowej, druga - do samodzielnego pokolorowania.

Kolorowanki
Do wyboru dwie karty kolorowanek: para dzieci w stroju opoczyńskim oraz kolorowanka z rymowanką.

Ubieranki
Ubieranki-wycinanki ze strojem opoczyńskim dziewczynki i chłopca. Ubrane lalki można złozyć w zabawkę na podstawce.

Łamigłówki
W komplecie trzy zabawy: łatwy do przejścia labirynt, puzzle z hasłem oraz rozsypanki literowe. Arkusz z rozsypankami można rozciąć, wówczas tak utworzone karty posłużą do różnych ćwiczeń, np. z klamerką.

Klasy starsze szkoły podstawowej

Barwne plansze, zwięzły opis i szczegółowy leksykon stroju, ciekawostki regionalne, interaktywne ćwiczenia i quizy oraz pakiet materiałow edukacyjnych do pobrania i wydrukowania.

Uczniom w poznawaniu stroju opoczyńskiego towarzyszą Pola i Lech.

Strój opoczyński. Materiały edukacyjne dla uczniów

Nauka

Materiały edukacyjne przeznaczone do nauki online oraz samodzielnego zdobywania wiadomości.


Opis
Kolorowe grafiki i zwięzły opis odświętnego stroju opoczyńskiego w wersji damskiej i męskiej.

Leksykon
Ilustrowany leksykon to baza wiedzy o stroju opoczyńskim! Znajdziesz w nim szczegółowe opisy podstawowych elementów stroju w wersji damskiej i męskiej.

Ciekawostki
Poznaj ciekawostki związane z regionem, z którego pochodzi strój opoczyński! Przykłady wyrażeń gwarowych, krótkie wprowadzenie w świat śląskiej kuchni, a także opowieść o znanej w całej Polsce pieśni ludowej z Górnego Sląska.

Linki
Zbiór linków prowadzących do miejsc w internecie, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju opoczyńskim i folklorze regionu.

Grafiki
Tu w jednym miejscu umieszczamy przegląd grafik z Polą i Lechem, jakie pojawiają się w dziale Nauka.

Zabawa

Zestaw edukacyjnych łamigłówek i quizów, dostępnych także w wersjach do wydruku, pomoże w przyswojeniu, utrwaleniu i sprawdzeniu wiedzy o stroju opoczyńskim.


Memo
Zabawa składa się z dwóch plansz. Na pierwszej odkrywasz karty z nazwami i obrazkami elementów stroju damskiego, na drugiej - stroju męskiego.

Wykreślanka
Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju opoczyńskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Quiz: strój
Sprawdź, czy potrafisz do krótkiego opisu elementu stroju opoczyńskiego dopasować jego nazwę.

Quiz: gwara
Zabawa składa się z czterech zadań. W każdym należy odkodować gwarowe słówko, wybierając właściwą odpowiedź spośród podanych propozycji.

Wydruki

Kolekcja pomocy edukacyjnych do pobrania i wydrukowania. Większość materiałów ma swoje wersje online.


Plansze
Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy podstawowych jego elementów. Do wyboru plansza z grafiką bez opisu oraz plansze z grafiką i zwięzłym opisem podstawowych części stroju damskiego i męskiego.

Uzupełnianki
Karty pracy ze strojem damskim i męskim. Zadanie polega na wpisaniu nazw wskazanych na rysunkach elementów stroju damskiego i męskiego.

Łamigłówki
W komplecie trzy zabawy: krzyżówka, quiz z gwarą i wykreślanka. Krzyżówka i wykreślanka pomogą uczniom utrwalić nazwy wybranych elementów stroju opoczyńskiego. Quiz z gwarą to zabawa w odkodowanie czterech regionalizmów.

Nawigacja

Jak poruszać się między poszczególnymi działami sekcji, odnaleźć drogę do poszukiwanych materiałów i nie zgubić się? Oto kilka podpowiedzi.


menu górne

Proste w formie i treści menu górne zawiera szybkie połączenia z głównymi działami sekcji oraz ze stroną główną serwisu polalech.pl.

menu dolne

Rozbudowane menu dolne składa się z kilku części zróżnicowanych kolorystycznie. Elementy graficzne (różnokolorowe prostokąty) zawierają łącza do głównych działów sekcji (Nauka, Zabawa, Wydruki, Przewodnik). Pod nimi znajdują się łącza do najważniejszych działów serwisu polalech.pl.

menu mobilne

Na urządzeniach mobilnych (tabletach i smartfonach) dostęp do menu górnego uzyskasz korzystając z ikony hamburgera. Po aktywacji menu rozwinie się lista z linkami do najważniejszych działów sekcji. Z menu dolnego korzystasz podobnie jak w przypadku komputerów i laptopów.