Strój podhalański. Opis

Strój podhalański. Opis

Chusta, fartuch, cucha, opasek... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju podhalańskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Nakryciem głowy jest kolorowa chusta z frędzlami zwana szmatką. Często chusta zarzucana jest dla ochrony przed zimnem - i dla dekoracji - na ramiona. Wiosną i latem dziewczyna chodzi z odkrytą głową, wplatając we włosy kwiaty dla ozdoby. Na batystową koszulę, ozdobioną białym haftem i kryzką, wkłada aksamitny gorset podszyty płótnem i wyszywany barwnym haftem. Wstążka służąca do sznurowania gorsetu jest długa, najczęściej czerwona, związana na dole w kokardę. Jej długie końce swobodnie spływają na spódnicę uszytą z tybetu, którą zdobi kwiecisty motyw ułożony w koronę. Pod spódnicą dziewczyna nosi białą halkę zwaną fartuchem, na nogach kierpce, a na szyi sznury czerwonych korali - wojki.

Strój podhalański damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Góral nosi płaski czarny kapelusz z filcu, którego główkę otaczają muszelki zwane kostkami naszyte na czerwoną wstązkę. Białą lnianą koszulę z szerokimi rękawami zdobi przy szyi metalowa spinka przystrojona łańcuszkami i koralikami. Góralskie spodnie, czyli portki szyte z białego płótna, mają rozcięcia w pasie i u dołu nogawek. Wzdłuż nogawek biegną lampasy z kolorowego sznurka, dół spodni zdobią pomponiki, a górę - barwny haft zwany parzenicą. Noszony na spodniach skórzany pas bacowski jest bogato zdobiony wyżłobieniami, metalowymi ćwiekami i guzami. Kierpce, szyte ze skóry, przywiązuje się do nóg rzemykami zwanymi nawłokami. Cucha, zarzucana na ramiona jak peleryna, jest okryciem wierzchnim. Zdobi ją wielobarwny haft, rozmaite aplikacje, obszyte tasiemką boki oraz czerwona wstążka, służąca do wiązania. Uzupełnieniem stroju jest laska z toporkiem - ciupaga.

Strój podhalański męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju podhalańskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem podhalańskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem podhalańskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem podhalańskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.