Strój świętokrzyski. Wykreślanka

Strój świętokrzyski. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju świętokrzyskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Noszona przez żonatych gospodarzy sukmana o kontuszowym kroju miała tylko jedną, skośną klapkę nazywaną siekaczem. Siekacz ozdabiano czerwoną aplikacją i niebieskim sznurkiem.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju świętokrzyskiego »

Czy wiesz, że...

Częścią odświętnego stroju męskiego były buty z cholewami. Wcześniej noszono obuwie z miękkiej skóry. Tego typu buty nie były dopasowane do nogi, nie odróżniano buta lewego od prawego, więc dwa tworzące parę miały ten sam kształt.

Wykreślanka dla dzieci. Strój świętokrzyski

Leksykon stroju świętokrzyskiego »

Czy wiesz, że...

Zapaski z pasiastego samodziału zarzucane na ramiona lub głowę, tak charakterystyczne dla regionu, dobrze chroniły przed wiatrem, deszczem lub śniegiem.

Strój świętokrzyski - wykreślanka online

Leksykon stroju świętokrzyskiego »

Czy wiesz, że...

Posiadanie prawdziwych korali świadczyło o dobrobycie i bogactwie. Mniej zamożne kobiety nosiły imitacje, najczęściej twarde koraliki w czerwonym kolorze zwane kamieniakami.

Wykreślanka: strój świętokrzyski

Leksykon stroju świętokrzyskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju świętokrzyskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój świętokrzyski
Strój świętokrzyski. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem świętokrzyskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.