Strój szamotulski. Opis

Strój szamotulski. Opis

Spódnik, sznurówka, jaka, kaftan... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju szamotulskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Nakryciem głowy jest tiulowy czepek z wiązadłami ułożonymi w kokardę. Czepek mężatki, nieco większy niz panieński, ozdabia ponadto owinięta wokół jedwabna chusta. Uszytą z delikatnego płótna koszulę zdobi kryzka. Gorsecik, zwany sznurówką, ściśle opina kibić. Zdobią go obszycia białą tasiemką, zebraną w drobne fałdki. Szamotulanka nosi jednocześnie trzy spódnice zwane spódnikami. Spódnica wierzchnia jest najszersza i najdłuższa. Jej przód przykrywa dobrana kolorem zapaska, jedwabna i błękitna gdy nosi ją panna, biała i płócienna w przypadku mężatki. Odświętne obuwie to trzewikisięgające do połowy łydki lub pantofelki zapinane na pasek. Uzupełnieniem stroju, w którym dominuje biel i błekit, są czerwone korale.

Strój szamotulski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Nakryciem głowy chłopaka jest filcowy czarny kapelusz ozdobiony wstążką i zatkniętym za nią piórkiem lub kwiatkiem. Na białą lnianą koszulę, której kołnierz związany jest ozdobną chustą, zakłada szytą z czerwonego sukna jakę, rodzaj krótkiej marynarki z rzędem ozdobnych guzików. Na jace nosi długi do kolan kaftan bez rękawów, dopasowany w talii, z rozkloszowanym dołem, uszyty z ciemnego sukna, podszyty czerwonym, ozdobiony mosiężnymi guzikami. Nogawki jasnych spodni wsunięte są w cholewy wysokich butów, karbowanych w okolicy kostki w harmonijkę. Uzupełnieniem stroju jest laska zwana lolą.

Strój szamotulski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju szamotulskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem szamotulskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem szamotulskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szamotulskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.