Strój szlachecki. Ciekawostki

Strój szlachecki. Ciekawostki

Poznaj ciekawostki związane z polską szlachtą i kulturą staropolską.

Polską szlachtę wyróżniał nie tylko oryginalny strój, ale też obyczaje, styl życia i światopogląd.

Poniżej znajdziesz przykłady staropolskich zagadek, krótkie wprowadzenie w świat szlacheckiej kuchni, a także opowieść o polskim tańcu narodowym - polonezie.

Z odkodowaniem wybranych staropolskich słówek zmierzysz się, rozwiązując quiz online. Możesz również skorzystać z jego wersji przygotowanej do wydruku.

Staropolskie zagadki dla dzieci

Staropolskie zagadki dla dzieci

Zagadki to świetna zabawa! Bawią, uczą myślenia, doskonalą pamięć. Spróbuj rozwiązać zagadki, nad którymi głowili się Twoi rówieśnicy w minionych wiekach. Odpowiedzi znajdziesz pod zagadkami.

1.
Dwaj synowie i dwaj ojce
Gdy byli na łowach w lesie
Zastrzelili trzy zające.
Teraz każdy po jednym niesie.
Ilu ich było?

2.
Nie odzywam się chcący ani jednym razem,
I głos mój, i milczenie za cudzym rozkazem.
Chceszli jednak głos słyszeć, uderzyć mnie trzeba,
Dopiero się rozwołam aż pod same nieba.

3.
Święty Roch rozsypał groch.
Miesiąc wiedział, nie powiedział.
Słonko wstało, pozbierało.

4.
Pierwsze – czworonożne zwierzę,
Rzadkie dziś, a znane z siły.
Drugie z trzecim ma dziób, pierze,
A więc ptak to dosyć miły.
Chcesz całości dojść z tych znaków?
Szukajże jej w pośród ptaków.


Poprawne odpowiedzi

1. Było ich trzech: dziadek, syn i wnuk
2. Dzown
3. Rosa
4. Turkawka (tur i kawka)


Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska »

Kuchnia szlachecka

Pierwsza polska książka kucharska

Wydane w Krakowie w 1682 roku dzieło Compendium Ferculorum albo Zebranie Potraw uważane jest za pierwszą polską książkę kucharską.

Napisał ją Stanisław Czerniecki, sekretarz królewski, podstoli żytomierski, kuchmistrz na dworze wojewody krakowskiego. To książka niezwykła. Oprócz ponad trzystu własnych przepisów na potrawy mięsne, rybne i mączne, autor umieścił w niej sekrety sztuki kulinarnej, radząc cytelnikom, jak pobudzać smak i wyobraźnię, jak zaskakiwać biesiadników, jak czarować ich wyglądem i sposobem podawania potraw.


Tylko pieprzno i szafranno. Przyprawy w kuchni staropolskiej »

Polski taniec narodowy

Polonez, nasz taniec narodowy

Polonez to pełen godności taniec korowodowy. W zależności od regionu Polski nazywano go chodzonym, okrągłym, pieszym albo polskim. Nazwa polonez pojawiła się dopiero w XVIII wieku, zapożyczona z języka francuskiego.

W swej najstarszej formie zachował się w melodiach z XVII i XVIII wieku, znanych dziś jako kolędy (np. W żłobie leży, Dzisiaj w Betlejem, Bóg się rodzi). Już w XVII wieku stał się tańcem narodowym. Na dworach polskich królów był ważną częścią ceremoniału, uroczystą paradą szlachty przed władcą. Zyskał też ogromne uznanie za granicą; do dziś uświetnia prestiżowe bale, np. Bal w Operze Wiedeńskiej. Polonezy komponowali wielcy mistrzowie muzyki, m.in. Bach, Telemann, Mozart, Czajkowski. Twórcą najsłynniejszych pozostaje jednak nasz Fryderyk Chopin.


Polonez w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze »

Materiały do wydrukowania

Quiz gwarowy, a także uzupełniającą go krzyżówkę z hasłem (żeby ją rozwiązać, trzeba znać nazwy elementów stroju szlacheckiego - podpowiedzi znajdziesz w działach Opis oraz Leksykon) możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Quiz staropolski do wydrukowania
Krzyżówka z hasłem do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szlacheckim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.