Strój szlachecki w internecie

Strój szlachecki w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju szlacheckim i kulturze szlacheckiej.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój szlachecki

Strój szlachecki

W czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej każdy stan ubierał się według określonych kanonów i zarazem tradycji. Szlachta nosiła stosowny strój szlachecki odróżniający ją od reszty społeczeństwa. Strój ten był zarezerwowany wyłącznie dla warstwy szlacheckiej i oprócz szlachty nikt nie mógł go nosić.

Strój szlachecki. Muzyka

Polonez i mazur

Polonez (chodzony) to pełen godności korowodowy taniec narodowy. Był częścią ceremoniału na dworach królów polskich. W swej najstarszej formie zachował się w melodiach z XVII i XVIII wieku, znanych dziś jako kolędy (W żłobie leży, Dzisiaj w Betlejem, Bóg się rodzi).

Mazur jest wesołym, dynamicznym tańcem, z przytupami i podskokami, zarówno w wykonaniu tancerzy, jak i tancerek. W XVII w. stał się reprezentacyjnym tańcem narodowym, odzwierciedlającym pełen temperamentu charakter polskiej szlachty. Podobnie jak polonez, ten wybitnie polski taniec zdobył ogromną popularność za granicami naszego kraju.

Posłuchaj i obejrzyj.


Ciekawostki: legendy szlacheckie

Legendy

Najsłynniejszy polski czarnoksiężnik, pan Twardowski z Krakowa - to szlachcic! Szlachcicem był też najsłynniejszy polski diabeł, imć pan Boruta z Łęczycy. Poznaj legendy i opowieści z nim związane Zobacz więcej »


Ciekawostki: sarmatyzm

Sarmatyzm

Kim byli Sarmaci? Poznaj oryginalne obyczaje polskiej szlachty: kulturę polityczną, orientalną modę, fryzury, zasady zawierania małżeństw, styl biesiadowania, gusta kulinarne. Zobacz więcej »


Ciekawostki: Król Jan III Sobieski

Król w kontuszu i żupanie

Pierwszym królem polskim, który z dumą nosił strój szlachecki, był Jan III Sobieski. Nawet w dniu zwycięstwa nad armią turecką pod Wiedniem w 1683 roku miał na sobie biały żupan i paradny niebieski kontusz. Zobacz więcej »