Strój szlachecki. Łamigłówki do wydruku

Strój szlachecki. Łamigłówki do wydruku

Krzyżówka, quiz staropolski i wykreślanka dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej.

Krzyżówka i wykreślanka pomogą uczniom utrwalić nazwy wybranych elementów stroju szlacheckiego. Quiz staropolski to zabawa w odkodowanie czterech archaizmów.


Pobieranie i drukowanie
Dostępne poniżej łamigłówki to pliki graficzne A4 w formacie png. Jeśli chcesz je pobrać na swój komputer i wydrukować, kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.

Krzyżówka

Strój szlachecki - krzyżówka do wydrukowania

W zamku siedzi, a nie pan. Jaka jest odpowiedź na tę staropolską zagadkę? Dowiesz się, rozwiązując naszą krzyżówkę. Do jej rozwiązania potrzebna jest znajomość nazw podstawowych części stroju szlacheckiego. Po prawej stronie karty znajdziesz podpowiedzi. Możesz też zajrzeć do działów Opis oraz Leksykon.

Quiz staropolski

Strój szlachecki - quiz z gwarą do wydruku

W dawnej Polsce - przed wiekami - Polacy mówili oczywiście po polsku, ale język naszych przodków różnił się od tego, którym dziś się posługujemy. Niektórych staropolskich określeń już nie używamy, inne zmieniły swoje znaczenie. Spróbuj rozwiązać nasz quiz i zgadnij, co oznaczały kiedyś te słowa: despekt, fortel, krotochwila, obiecadło.


Quiz dostępny jest w wersji do zabawy online »

Wykreślanka

Strój szlachecki - wykreślanka do wydrukowania

Zadanie polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie nazw dwunastu elementów stroju szlacheckiego. Lista poszukiwanych słów znajduje się po prawej stronie karty. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach z lewej do prawej, oraz w pionowych kolumnach z góry do dołu. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.


Wykreślanka dostępna jest w wersji do zabawy online »