Strój szlachecki. Wykreślanka

Strój szlachecki. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju szlacheckiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Zakładany na żupan kontusz wyróżniały wyloty, czyli rozcięte rękawy, które albo luźno zwisały, albo zarzucane były na plecy, oraz kunsztowne zdobienia w postaci pasmanteryjnych wykończeń i guzów ze złota, srebra lub z mosiądzu.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju szlacheckiego »

Czy wiesz, że...

Polską szlachtę cechowała oryginalna fryzura. Podgolonej czuprynie towarzyszyły sumiaste wąsy, traktowane niemal jak symbol narodowy. W XVIII wieku znany poeta napisał nawet odę Do wąsów.

Wykreślanka dla dzieci. Strój szlachecki

Leksykon stroju szlacheckiego »

Czy wiesz, że...

Cenną ozdobę stroju stanowił pas kontuszowy. Był tak długi, że szlachcic owijał się nim kilka razy. Ponieważ pas miał dwie strony różniące się kolorystyką, na wierzch odwracano raz jedną, raz drugą stosownie do okoliczności.

Strój szlachecki - wykreślanka online

Leksykon stroju szlacheckiego »

Czy wiesz, że...

Ubiorowi polskiemu nadawała smaku noszona przy nim broń: misternie wykonane, zdobione złotem i klejnotami karabele, czekany i buzdygany. Rodzaj broni świadczył o bogactwie i sprawowanej władzy.

Wykreślanka: strój szlachecki

Leksykon stroju szlacheckiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju szlacheckiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój szlachecki
Strój szlachecki. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szlacheckim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.