Strój żywiecki. Opis

Strój żywiecki. Opis

Łoktusza, łódki, czamara, żupan... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju żywieckiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Dziewczyna ozdabia głowę bukiecikami kwiatów. Mężatka nosi czepek zwany złotą czapką, ozdobiony wyszyciami złotą nicią, perełkami, cekinami i koronkami, związany z tyłu dekoracyjną wstążką, której końce opadają na plecy. Na białą koszulę z kryzą, czyli tiulowym kołnierzem pokrytym białym haftem, zakłada aksamitny gorset, zdobiony haftem i cekinami, zawsze w kolorze spódnicy. Żywczanka nosi jednocześnie kilka spódnic. Założone jedna na drugą, nadają odpowiednią rozłożystość spódnicy wierzchniej, uszytej z adamaszku lub atłasu. Na spódnicę wierzchnią zakłada prześliczny tiulowy fartuch, tej samej długości co spódnica, ozdobiony białym haftem. Na ramiona zarzuca tiulowy szal zwany łoktuszą lub chustę, która okrywa prawie całą postać. Stroju dopełniają aksamitne buciki zwane łódkami, ozdobna wstążka związana pod kryzą oraz naszyjnik z prawdziwych korali.

Strój żywiecki damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak nosi aksamitną czapkę rogatywkę, zwaną też czamarką, lekko zsuniętą na prawą skroń. Szyta z czterech klinów, otoczona baranim futerkiem, ma kolor odpowiadający żupanowi. Jedwabny lub aksamitny żupan, do linii pasa zapinany na pągwice, czyli ozdobne guziki, przewiązany jest kosztownym pasem. Długi na 5 metrów, jedwabny, przetykany złotą nicią pas zdobią wyszycia i dekoracyjne frędzle. Sukienne spodnie w ciemnym kolorze wpuszczone są w wysokie, skórzane buty z cholewami. Okryciem wierzchnim jest czamara o kroju kontusza, ozdobiona pasmanetyjnymi obszyciami i guzikami.

Strój żywiecki męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju żywieckiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem żywieckim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem żywieckim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem żywieckim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.