Stroje polskie. Przegląd prezentacji

Przegląd prezentacji strojów polskich

Tu znajdziesz łącza do stron z prezentacjami strojów polskich. Każda prezentacja zawiera opis stroju, ilustrowany leksykon, interaktywne gry i zabawy, oraz pakiet materiałów edukacyjnych pdf do pobrania i wydrukowania.

Tradycyjne stroje polskie

bytomski

Strój bytomski, zwany też rozbarskim, jest najbardziej znanym strojem ludowym Górnego Śląska. Zwyczaj noszenia tego stroju zachował się do lat siedemdziesiątych XX wieku.

kaszubski

Strój kaszubski zdobi wielobarwny haft. Używane w nim odcienie błękitu symbolizują kaszubskie niebo, jeziora i morze. Strój ten wyszedł z użycia w XIX wieku. Dziś można go zobaczyć podczas imprez folklorystycznych.

krakowski

Barwny, bogato zdobiony ubiór krakowski jako jedyny spośród polskich strojów ludowych uznawany jest dziś za narodowy. Nosił go nawet sam Tadeusz Kościuszko, naczelnik powstania z 1794 roku.

kujawski

Strój kujawski, szyty z jedwabiu i cennego sukna, dostojny w formie i kolorystyce, wzorowany jest na szlacheckim. Z użycia wyszedł sto lat temu. Dziś odtwarzany jest na potrzeby muzeów i zespołów folklorystycznych.

kurpiowski

Strój kurpiowski, szyty z lnianych i wełnianych samodziałów, wykonywany był w całości przez Kurpianki. Strój ten zachował się w formie żywej do dziś. Jest noszony w święta i podczas innych ważnych uroczystości.

lubelski

Strój lubelski (krzczonowski), zdobiony tasiemkami, cekinami i koralikami, jest najbardziej znanym ubiorem ludowym Lubelszczyzny. Ten żywy, barwny strój pełni dziś w regionie lubelskim funkcje reprezentacyjne.

łowicki

Strój łowicki uważany jest za najbardziej efektowny ubiór z terenu Mazowsza. Dzięki swej barwności i bogactwu stał się wzorem dla odzieży w innych regionach. Dziś noszony jest podczas świąt i uroczystości kościelnych.

podhalański

Górale z Podhala do dziś dumni są ze swoich obyczajów i stroju. Noszą go przy okazji uroczystości rodzinnych, kościelnych czy państwowych. W przeszłości wykonywali go sami w gospodarstwach domowych.

szamotulski

Strój szamotulski, jeden z najpiękniejszych ubiorów Wielkopolski, urzeka elegancją kolorów. W okresie zaborów był oznaką polskości. Dziś możemy go podziwiać podczas koncertów i przeglądów folklorystycznych zespołów ludowych.

szlachecki

W XVIII wieku Polska oprócz Węgier była jedynym krajem w Europie, gdzie nie tylko lud, lecz i wyższe warstwy społeczne miały swój tradycyjny ubiór. Był nim noszony przez szlachtę dostojny, bogato zdobiony, paradny strój kontuszowy.

świętokrzyski

Strój świętokrzyski wyróżnia męska brązowa sukmana z charakterystycznym siekaczem oraz damska czerwono-czarna zapaska, którą nosi na ramionach nawet maskotka regionu, słynna Baba Jaga z Łysej Góry.

żywiecki

Strój męski jest skromny, stonowany i poważny, damski zaś niezwykle bogaty. Haftowany tiul i koronki nadają kobiecej sylwetce zwiewności. Te cechy czynią strój mieszczan żywieckich jednym z najpiękniejszych ubiorów polskich.