stroje polskie
wykreślanka 4

wykreślanka ze strojami polskimi

lubelski, podhalański, szamotulski, szlachecki, świętokrzyski, żywiecki

Stroje polskie

Znajdź ukryte w diagramie nazwy sześciu strojów polskich. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, który z naszych królów z upodobaniem nosił paradny strój szlachecki.

Możesz skorzystać ze słowniczka obrazkowego, żeby przypomnieć sobie wygląd strojów, jakich nazwy pojawiają się w zabawie. Stroje prezentują Pola i Lech.


Król Jan III Sobieski Stroje polskie. Wykreślanka

Król w kontuszu i żupanie

Pierwszym królem polskim, który z dumą nosił strój szlachecki, był Jan III Sobieski. Nawet w dniu zwycięstwa nad armią turecką pod Wiedniem w 1683 roku miał na sobie biały żupan i paradny niebieski kontusz.
Legenda Sobieskiego, jako pogromcy Turków i obrońcy świata chrześcijańskiego, była żywa zwłaszcza w okresie rozbiorów. Powstały wówczas obrazy oraz pomniki sławiące czyny bohaterskiego króla.

Biografia króla Jana III w Encyklopedii PWN »


słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiło się sześć tradycyjnych strojów polskich: lubelski, podhalański, szamotulski, szlachecki, świętokrzyski i żywiecki. Przypomnij sobie, jak w nich wyglądają Pola i Lech.

Strój lubelski
Strój podhalański
Strój szamotulski
Strój szlachecki
Strój świętokrzyski
Strój żywiecki