Strój świętokrzyski

Opis stroju świętokrzyskiego

Strój świętokrzyski wyróżnia męska brązowa sukmana z charakterystycznym siekaczem oraz damska czerwono-czarna zapaska, którą nosi na ramionach nawet maskotka regionu, słynna Baba Jaga z Łysej Góry.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój świętokrzyski. Opis
Strój świętokrzyski męski - plansza z opisem
Strój świętokrzyski męski - opis

Najbardziej popularnym nakryciem głowy jest czapka z daszkiem zwana maciejówką. Na dobrze bieloną koszulę z samodziału, której kołnierzyk związany jest czerwoną tasiemką, chłopak zakłada lejbik, czyli krótką wełnianą kamizelkę ozdobioną rzędami błyszczących guzików. Lejbik jest okryciem wierzchnim kawalera, żonaty mężczyzna nosi ponadto długą, szytą z brązowego samodziału sukmanę, którą wyróżnia tylko jedna klapka u kołnierza, zwana siekaczem. Spodnie, sukienne latem, wełniane zimą, wpuszczone są w wysokie skórzane buty z cholewami.

Strój świętokrzyski damski - plansza z opisem
Strój świętokrzyski damski - opis

Wełniana chusta w kwiaty, najczęściej czerwona, ozdobiona frędzlami, jest noszona i przez pannę, i przez mężatkę. Pod chustę mężatka zakłada czepek, zaś dziewczyna przypina z boku kwiaty. Kołnierzyk i mankiety białej koszuli zdobi haft krzyżykowy o geometrycznych motywach. Krótki wełniany gorset z baskinką, zakładany na koszulę, związany jest czerwoną wstążką. Wełniana spódnica, gładka lub pasiasta, przepasana jest wełnianą zapaską uszytą z samodziału w czerwono-czarne paski. Jeśli dzień jest chłodny, mieszkanka Gór Świetokrzyskich nosi zapaskę naramienną, szytą z tego samego materiału, co zapaska do pasa. Odświętne skórzane trzewiki do połowy łydki oraz sznury czerwonych korali uzupełniają strój.

Materiały PDF

Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Możesz je pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę powyżej, lub w dziale Plansze edukacyjne pdf ze strojem świętokrzyskim, gdzie znajdziesz szczegółowy opis naszych materiałów oraz wskazówki i podpowiedzi, jak z nich korzystać.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.