Strój świętokrzyski

Wykreślanka ze strojem świętokrzyskim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju świętokrzyskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka! Dowiesz się, czym jest świętokrzyska zalewajka, pokrzywianka, parzybroda i kugiel.

Strój świętokrzyski. Wykreślanka dla dzieci
Świętokrzyski. Wykreślanka Strój świętokrzyski

Zalewajka z prazokami

Kuchnia świętokrzyska łączy w sobie kuchnię chłopską i szlachecką z domieszką tradycji żydowskich. Potrawy są przepyszne, ale ich nazwy bywają zagadkowe. Oto kilka przykładów. Zalewajka to zalane żurem ziemniaki. Pokrzywianka to pożywna zupa z garścią pokrzyw. Parzybroda to danie z kapusty, z dodatkiem wędzonego boczku i cebuli. Prazoki to potrawa z ziemniaków i prażonej w piecu mąki. A kugiel to placek ziemniaczany z mięsem i cebulą.

Poznaj przepisy na świętokrzyskie przysmaki »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju świętokrzyskim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem świętokrzyskim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest lejbik, czym sukmana, a czym maciejówka? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój świętokrzyski. Fartuch

fartuch

Strój świętokrzyski. Gorset

gorset

Strój świętokrzyski. Korale

korale

Strój świętokrzyski. Koszula

koszula

Strój świętokrzyski. Lejbik

lejbik

Strój świętokrzyski. Maciejówka

maciejówka

Strój świętokrzyski. Sukmana

sukmana

Strój świętokrzyski. Zapaska

zapaska