Strój szamotulski

Opis stroju szamotulskiego

Strój szamotulski, jeden z najpiękniejszych ubiorów Wielkopolski, urzeka elegancją kolorów. W okresie zaborów był oznaką polskości. Dziś możemy go podziwiać podczas koncertów i przeglądów folklorystycznych zespołów ludowych.
Poznaj podstawowe elementy stroju męskiego i damskiego.

Strój szamotulski. Opis
Strój szamotulski męski - plansza z opisem
Strój szamotulski męski - opis

Nakryciem głowy chłopaka jest filcowy czarny kapelusz ozdobiony wstążką i zatkniętym za nią piórkiem lub kwiatkiem. Na białą lnianą koszulę, której kołnierz związany jest ozdobną chustą, zakłada szytą z czerwonego sukna jakę, rodzaj krótkiej marynarki z rzędem ozdobnych guzików. Na jace nosi długi do kolan kaftan bez rękawów, dopasowany w talii, z rozkloszowanym dołem, uszyty z ciemnego sukna, podszyty czerwonym, ozdobiony mosiężnymi guzikami. Nogawki jasnych spodni wsunięte są w cholewy wysokich butów, karbowanych w okolicy kostki w harmonijkę. Uzupełnieniem stroju jest laska zwana lolą.

Strój szamotulski damski - plansza z opisem
Strój szamotulski damski - opis

Nakryciem głowy jest tiulowy czepek z wiązadłami ułożonymi w kokardę. Czepek mężatki, nieco większy niz panieński, ozdabia ponadto owinięta wokół jedwabna chusta. Uszytą z delikatnego płótna koszulę zdobi kryzka. Gorsecik, zwany sznurówką, ściśle opina kibić. Zdobią go obszycia białą tasiemką, zebraną w drobne fałdki. Szamotulanka nosi jednocześnie trzy spódnice zwane spódnikami. Spódnica wierzchnia jest najszersza i najdłuższa. Jej przód przykrywa dobrana kolorem zapaska, jedwabna i błękitna gdy nosi ją panna, biała i płócienna w przypadku mężatki. Odświętne obuwie to trzewikisięgające do połowy łydki lub pantofelki zapinane na pasek. Uzupełnieniem stroju, w którym dominuje biel i błekit, są czerwone korale.

Materiały PDF

Pomogą dzieciom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy poszczególnych jego części. Możesz je pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę powyżej, lub w dziale Plansze edukacyjne pdf ze strojem szamotulskim, gdzie znajdziesz szczegółowy opis naszych materiałów oraz wskazówki i podpowiedzi, jak z nich korzystać.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.