Strój szlachecki

Ubieranka

Nasza ubieranka to nie tylko dobra zabawa. Podczas ubierania Tosi i Bartka poznasz wybrane elementy stroju szlacheckiego. Zabawę uzupełniają ciekawostki związane z tym pięknym strojem. Znajdziesz je pod każdą planszą z ubieranką.

Zabawa składa się z dwóch plansz. Niebieska służy do ubierania Tosi, zielona - do ubierania Bartka. Obie plansze rozdzielone są panelem z krótką informacją o znanym polonezie, którego fragment usłyszysz za każdym razem, kiedy ubierzesz wybraną lalkę.

Strój szlachecki. Ubieranki edukacyjne
Strój szlachecki. Gra ubieranka Strój szlachecki damski. Wyloty Strój szlachecki damski. Tosia Strój szlachecki damski. Koszula Strój szlachecki damski. Suknia Strój szlachecki damski. Kontusik Strój szlachecki damski. Konfederatka Strój szlachecki damski. Kołnierz
Strój szlachecki dla dziewczynki
Gra ubieranka. Koszula Gra ubieranka. Suknia Gra ubieranka. Kontusik
Gra ubieranka. Konfederatka

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój szlachecki damski - kontusik

Kobiecy kontusik nawiązywał krojem do kontusza, sięgał do połowy uda, obszyty był futerkiem, miał też długie rozcinane rękawy.

Strój szlachecki damski - jupka

Innym rodzajem odzieży wierzchniej była jupka - luźny, rozkloszowany z tyłu kaftan z krótkimi rękawami, podobnie jak kontusik obszyty cennymi futrami.

Strój szlachecki damski - kołpaczek

W stroju damskim pojawiały się elementy mody zachodniej, ale w kroju i dodatkach nawiązywano do narodowych tradycji. Przykładem są nakrycia głowy - kołpaczki i konfederatki.

Strój szlachecki damski - poloneska

Suknie w stylu polskim, z dopasowanym stanikiem i spódnicą drapowaną w trzy części, stały się niezwykle modne w Paryżu w XVIII wieku. Poloneski nosiła nawet królowa Francji Maria Antonina.

Piękna nasza Polska cała

Ubierankom towarzyszy fragment poloneza z pierwszej połowy XiX wieku. Do melodii skomponowanej przez Józefa Sieroslawskiego słowa napisał Wincenty Pol. W kolejnych zwrotkach piosenki poeta prowadzi nas przez poszczególne polskie ziemie (także te, które dziś są poza granicami państwa). Obejrzyj film Zakochaj się w Polsce!

Piękna nasza Polska cała,
Piękna, żyzna i niemała.
Wiele krain, wiele ludów,
Wiele stolic, wiele cudów.
Lecz najmilsze i najzdrowsze
Przecież człeku jest Mazowsze!

Strój szlachecki. Ubieranka edukacyjna Strój szlachecki męski. Wyloty Strój szlachecki męski. Bartek Strój szlachecki męski. Spodnie Strój szlachecki męski. Obuwie Strój szlachecki męski. Buty Strój szlachecki męski. Żupan Strój szlachecki męski. Kontusz Strój szlachecki męski. Pas Strój szlachecki męski. Karabela Strój szlachecki męski. Kołpak
Strój szlachecki dla chłopca
Ubieranka edukacyjna. Buty Ubieranka edukacyjna. Spodnie Ubieranka edukacyjna. Żupan
Ubieranka edukacyjna. Kontusz Ubieranka edukacyjna. Pas Ubieranka edukacyjna. Karabela
Ubieranka edukacyjna. Kołpak

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój szlachecki męski - kontusz

Zakładany na żupan kontusz wyróżniały wyloty, czyli rozcięte rękawy, które albo luźno zwisały, albo zarzucane były na plecy, oraz kunsztowne zdobienia w postaci pasmanteryjnych wykończeń i guzów ze złota, srebra lub z mosiądzu.

Strój szlachecki męski - pas kontuszowy

Cenną ozdobę stroju stanowił pas kontuszowy. Był tak długi, że szlachcic owijał się nim kilka razy. Ponieważ pas miał dwie strony różniące się kolorystyką, na wierzch odwracano raz jedną, raz drugą stosownie do okoliczności.

Strój szlachecki męski - karabela

Ubiorowi polskiemu nadawała smaku noszona przy nim broń: misternie wykonane, zdobione złotem i klejnotami karabele, czekany i buzdygany. Rodzaj broni świadczył o bogactwie i sprawowanej władzy.

Strój szlachecki męski - fryzura i wąsy

Polską szlachtę cechowała oryginalna fryzura. Podgolonej czuprynie towarzyszyły sumiaste wąsy, traktowane niemal jak symbol narodowy. W XVIII wieku znany poeta napisał nawet odę Do wąsów.

Materiały PDF

Baw się i ucz z Tosią i Bartkiem po wyłączeniu komputera!
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szlacheckim znajdziesz w dziale Pliki PDF.