Strój szlachecki

Wykreślanka ze strojem szlacheckim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju szlacheckiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, kiedy ukazała się pierwsza polska książka kucharska.

Strój szlachecki. Wykreślanka dla dzieci
Strój szlachecki. Wykreślanka Strój szlachecki

Pierwsza polska książka kucharska

Compendium Ferculorum albo Zebranie Potraw to pierwsza polska książka kucharska, wydana w Krakowie w 1682 roku. Napisał ją Stanisław Czerniecki, sekretarz królewski, podstoli żytomierski, kuchmistrz na dworze wojewody krakowskiego. To książka niezwykła. Oprócz ponad trzystu własnych przepisów na potrawy mięsne, rybne i mączne, autor umieścił w niej sekrety sztuki kulinarnej, radząc cytelnikom, jak pobudzać smak i wyobraźnię, jak zaskakiwać biesiadników, jak czarować ich wyglądem i sposobem podawania potraw.

Tylko pieprzno i szafranno. Przyprawy w kuchni staropolskiej »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju szlacheckim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem szlacheckim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest karabela? Kto nosi kołpaczek, a kto kołpak? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój szlachecki. Karabela

karabela

Strój szlachecki. Kołpaczek

kołpaczek

Strój szlachecki. Kołpak

kołpak

Strój szlachecki. Kontusik

kontusik

Strój szlachecki. Kontusz

kontusz

Strój szlachecki. Pas

pas

Strój szlachecki. Poloneska

poloneska

Strój szlachecki. Żupan

żupan