strój szlachecki
wykreślanka

wykreślanka ze strojem szlacheckim


Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju szlacheckiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, kiedy ukazała się pierwsza polska książka kucharska.

Słowniczek obrazkowy pod planszą gry przypomni wygląd elementów stroju szlacheckiego, których nazwy pojawiają się w zabawie.
Wykreślanki dostępne są również w formie plików pdf.


Strój szlachecki. Wykreślanka Strój szlachecki

Pierwsza polska książka kucharska

Compendium Ferculorum albo Zebranie Potraw to pierwsza polska książka kucharska, wydana w Krakowie w 1682 roku. Napisał ją Stanisław Czerniecki, sekretarz królewski, podstoli żytomierski, kuchmistrz na dworze wojewody krakowskiego. To książka niezwykła. Oprócz ponad trzystu własnych przepisów na potrawy mięsne, rybne i mączne, autor umieścił w niej sekrety sztuki kulinarnej, radząc cytelnikom, jak pobudzać smak i wyobraźnię, jak zaskakiwać biesiadników, jak czarować ich wyglądem i sposobem podawania potraw.

Tylko pieprzno i szafranno. Przyprawy w kuchni staropolskiej »


słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czym jest karabela? Kto nosi kołpaczek, a kto kołpak? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój szlachecki. Karabela

karabela

Strój szlachecki. Kołpaczek

kołpaczek

Strój szlachecki. Kołpak

kołpak

Strój szlachecki. Kontusik

kontusik

Strój szlachecki. Kontusz

kontusz

Strój szlachecki. Pas

pas

Strój szlachecki. Poloneska

poloneska

Strój szlachecki. Żupan

żupan