stroje polskie
edukacyjne łamigłówki

edukacyjne łamigłówki pdf
stroje polskie


Poniżej znajdziesz listę łączy do stron, na których można przeglądać i pobrać interesujące Cię arkusze z łamigłówkami sprawdzającymi wiedzę o strojach polskich. Wygląd naszych łamigłówek możesz sprawdzić na przykładzie zestawu zadań i ćwiczeń do stroju podhalańskiego.


łamigłówki

Zdobytą na stronach naszego serwisu wiedzę dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązanie urozmaiconych łamigłówek. Do wyboru obrazkowe zadania przeznaczone dla młodszych dzieci, oraz krzyżówki i wykreślanki odpowiednie dla starszych. W kolekcji znajdziesz również rymowanki-zgadywanki. Wszystkie zadania podajemy z przykładowymi rozwiązaniami.

materiały edukacyjne pdf do strojów polskich


przykładowy zestaw łamigłówek

Sprawdź na przykładzie zadań i ćwiczeń do stroju podhalańskiego, jak wyglądają nasze łamigłówki. Każdy zestaw składa się z łamigłówek obrazkowych przeznaczonych dla najmłodszych, rymowanek-zgadywanek w dwóch wersjach (dla młodszych i starszych dzieci), oraz zabaw słownych odpowiednich dla starszych uczniów - krzyżówek i wykreślanek.

Przy każdym przykładzie znajdziesz listę łączy do wszystkich zadań danego typu.
Materiały przygotowane do wydruku są plikami w formacie pdf. Do ich przeglądania i drukowania potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

Przykład: łamigłówki obrazkowe

Proste zadania dla młodszych dzieci, polegające na odszukaniu dwóch takich samych obrazków, lub wskazaniu obrazka ze strojem podhalańskim.

Przykład: rymowanki - zgadywanki

Wybierz strój, który opisuje rymowanka. Zabawne ćwiczenia w rozpoznawaniu stroju podhalańskiego. Dwie wersje do wyboru.

podpowiedzi i wskazówki

Oprócz kart pracy, potrzebne będą nożyczki i klej. Dziecko czyta rymowankę, wybiera strój, następnie wycina kartonik z wybranym strojem i przykleja w odpowiednim miejscu.
Arkusze z rymowankami-zgadywankami możesz wykorzystać w realizacji różnorodnych celów edukacyjnych. W sekcji Zabawy z rymowankami znajdziesz kilka pomysłów.

Przykład: krzyżówki

Stroje narodowe: krzyżówka obrazkowa

Stroje polskie

hasło: Portki

przykład rozwiązania »

Krzyżówka obrazkowa. Odgadnij nazwy strojów pokazanych na obrazkach i wpisz je do diagramu. Następnie odszukaj rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu. Rozwiązaniem jest nazwa jednego z elementów stroju podhalańskiego.

Stroje regionalne: krzyżówka opisowa

Stroje polskie

hasło: Podhalański

przykład rozwiązania »

Krzyżówka opisowa. Odgadnij wszystkie hasła opisowe i wpisz je do diagramu. Następnie odszukaj rozwiązanie, przenosząc ponumerowane litery w odpowiednie pola na pasku u dołu arkusza.

Krzyzówki pdf dla dzieci

Elementy stroju podhalańskiego

hasło: Górale

przykład rozwiązania »

Krzyżówka obrazkowa. W poziome rzędy diagramu krzyżówki wpisz nazwy rzeczy pokazanych na obrazkach. Litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu, utworzą hasło.

Krzyżówki dla dzieci do wydrukowania

Elementy stroju podhalańskiego

hasło: Parzenica

przykład rozwiązania »

Krzyżówka opisowa. Odgadnij wszystkie hasła opisowe i wpisz je do diagramu. Następnie odczytaj rozwiązanie, które utworzą litery w niebieskich polach, czytane z góry do dołu.

Przykład: wykreślanki

Stroje polskie: wykreślanki z hasłem

Elementy stroju podhalańskiego

przykład rozwiązania »

Zabawa polega na odnalezieniu i wykreśleniu ukrytych w diagramie szesnastu wyrazów (nazwy wybranych elementów stroju podhalanskiego). Lista poszukiwanych słów znajduje się poniżej bloku z literami. Ukryte wyrazy można odczytywać w poziomych rzędach - z lewej do prawej, w pionowych kolumnach - z góry do dołu, a także ukośnie. Dana litera może wchodzić w skład kilku słów.

Wykreślanki pdf do wydrukowania

dwa hasła

hasło 1: Góralski strój podhalański
hasło 2: Strój podhalański

przykład rozwiązania »

W poziomych rzędach każdego diagramu znajdź i wykreśl ukryte wyrazy (w diagramie pierwszym - nazwy strojów polskich, w diagramie drugim - nazwy wybranych elementów stroju podhalańskiego). Pozostałe litery, czytane od lewej strony do prawej, utworzą hasła.