Stroje polskie. Propozycje gier i zabaw

Propozycje gier i zabaw dla dzieci

Po wydrukowaniu, wycięciu, odpowiednim złożeniu i sklejeniu karty obrazkowe można wykorzystać do wielu gier i zabaw dydaktycznych. Oto kilka propozycji.

Zestawy kart do gier i zabaw możesz dowolnie komponować, wybierając z naszych arkuszy interesujące Cię pozycje. Zachęcamy również do zapoznania się z podpowiedziami i wskazówkami, jak korzystać z naszych materiałów.

Stroje polskie. Materiały edukacyjne pdf
Gry i zabawy dydaktyczne

memo

Gra z użyciem dwóch kopii wybranego kompletu kart. Zadaniem uczestników zabawy jest odnalezienie par identycznych obrazków. Karty kładziemy obrazkiem w dół. Pierwszy gracz odwraca dwie karty. Jeśli pasują do siebie, zatrzymuje karty, otrzymuje punkt i prawo do odkrycia następnych kart. Jeśli karty nie pasują do siebie, odkłada je na miejsce obrazkiem w dół. Pozostałe dzieci starają się zapamiętać pozycję odkrywanych wcześniej kart, by łatwiej znaleźć pary. Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

Materiały edukacyjne do wydrukowania

piotruś

Potrzebne są dwie kopie wybranego zestawu kart. Przed rozpoczęciem gry wybieramy dowolną parę kart, po czym odkładamy na bok jedną kartę z wybranej pary, zostawiamy zaś drugą, która będzie w grze Piotrusiem, czyli kartą bez pary. Potasowane karty rozdzielamy pomiędzy wszystkich graczy. Dzieci trzymają karty w dłoni. Najpierw sprawdzają, czy są wśród nich pary. Jeśli są, odkładają je na stół. Następnie jedno z dzieci pozwala drugiemu wybrać jedną z trzymanych przez siebie kart. Jeśli gracz ma parę do wyciągniętej karty, odkłada obie na bok, jeśli nie - dołącza kartę do trzymanych w ręce. Teraz kolejne dziecko losuje kartę od poprzedniego gracza. Przegrywa ten, kto zachowa kartę z Piotrusiem do końca gry.

Stroje polskie. Gry edukacyjne

wyścig

Tor wyścigu układamy z jednej kopii kompletu kart obrazkowych bez napisów. Jeśli graczy jest więcej niż dwóch, tor możemy wydłużyć, dokładając kolejne kopie zestawu. Gracze kolejno rzucają kostką i poruszają się pionkami po wyznaczonej przez karty trasie. Jeśli wyrzucą liczbę parzystą, przesuwają się o dwie karty do przodu, jeśli nieparzystą - o jedną. Po zatrzymaniu się na danej karcie, należy nazwać przedstawiony na niej strój. Jeśli gracz udzieli poprawnej odpowiedzi, ma prawo do jeszcze jednego rzutu kostką. Jeśli odpowiedź jest błędna, gracz przekazuje kostkę następnej osobie. Wygrywa ten, kto pierwszy przejdzie trasę wyścigu.

Stroje polskie. Pomoce edukacyjne

znajdź pary

Każdy gracz otrzymuje po dwa zestawy kart obrazkowych bez napisów (zestaw kart z postaciami w strojach męskich oraz zestaw kart z postaciami w strojach damskich. Uczestnicy rozkładają przed sobą otrzymane karty i próbują ułożyć je w pary. Parę tworzą: karta z wizerunkiem postaci w danym stroju męskim i odpowiadająca jej karta z postacią w stroju damskim (np.: postać w stroju krakowskim męskim - postać w stroju krakowskim damskim). Wygrywa ten, kto zgromadzi najwięcej par.

podpowiedzi i wskazówki

  • Aby karty były bardziej wytrzymałe i służyły dłużej, arkusze można wydrukować na sztywnym papierze lub - po wydrukowaniu na zwykłym - nakleić na karty brystolu.
  • Karty są dwustronne. Po wydrukowaniu wybranego arkusza wytnij karty tak, by każda składała się z dwóch elementów (awers i rewers). Następnie każdą kartę złóż na pół, po czym sklej.

Wykorzystanie kart obrazkowych
Pomysłów na wykorzystanie kart obrazkowych jest wiele. Mogą służyć do prezentacji poznawanego przez uczniów stroju. Z kompletu wszystkich kart można utworzyć mini-album strojów polskich (kolejne karty można na przykład wklejać do osobnego zeszytu lub umieszczać w kieszonkach małego albumu do zdjęć). Karty mogą być również użyte do samodzielnego wykonania różnego rodzaju papierowych gadżetów - zakładek do książek, zawieszek na drzwi czy planów lekcji.
Przykłady gier i zabaw dydaktycznych z udziałem kart podaliśmy wyżej, natomiast dodatkowe inspiracje znajdziesz na stronie Zabawy z rymowankami.