Strój żywiecki

Wykreślanka ze strojem żywieckim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju żywieckiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - poznasz przysmaki kulinarne Beskidu Żywieckiego.

Strój żywiecki. Wykreślanka dla dzieci
Żywiecki. Wykreślanka Strój żywiecki

Specjały kuchni żywieckiej

Podstawą kuchni żywieckiej są ziemniaki i kapusta. Wśród regionalnych przysmaków znajdziemy podpłomyki (pieczywo w formie placuszka), prażuchę (kluski z prażonej mąki i ugniecionych ziemniaków), kłoconki (ziemniaki ze słoninką), parzonki (kluski nadziewane owocami) oraz bryndzę (ser z owczego mleka). Jest też kiełbasa przyrządzana na wiele sposobów - parzona, pieczona, wędzona lub podsuszana, każda wyborna i przepyszna.

Klasyczna kiełbasa żywiecka »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju żywieckim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem żywieckim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czy łoktusza to szal, który okrywa łokcie? Czy czamarka to mała czamara? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój żywiecki. Czamara

czamara

Strój żywiecki. Czamarka

czamarka

Strój żywiecki. Czepek

czepek

Strój żywiecki. Fartuch

fartuch

Strój żywiecki. Gorset

gorset

Strój żywiecki. Kryza

kryza

Strój żywiecki. Łoktusza

łoktusza

Strój żywiecki. Zupan

żupan