Strój łowicki

Ciekawostki regionalne

Interaktywnym grom i zabawom towarzyszą ciekawostki związane ze strojem łowickim i regionem, z którego pochodzi. Początkowo niewidoczne, pojawiają się na ekranie jako nagrody za poprawne rozwiązanie zadania.
Tu w jednym miejscu zebraliśmy je wszystkie.

Strój łowicki. Ciekawostki regionalne
Gwara łowicka

Podroślice, kodry i piejoki

Opowiastka z przykładami wyrażeń gwarowych uzupełnia interaktywne puzzle ze strojem łowickim »

Łowicz i okolice to nie tylko barwne, znane w świecie stroje, piękny haft i kolorowe wycinanki. To również unikalna gwara, zwana tu niegdyś ojczystą mową. I choć po łowicku mówią już tylko starsze osoby, niektóre wyrazy są jeszcze dobrze znane i używane niezależnie od wieku.

Łowiconka jestem, z samego Łowica,
Łod innych paninek wionka nie pozycom.
Najlepse tancerze, łowickie chłopoki,
A najlepse chłopy, łowickie ksinzoki.

Znaczenie wielu łowickich słów bywa zaskakujące dla osób spoza regionu. Oto kilka przykładów. Podroślica nie ma nic wspólnego z osłem, to nastolatka, podlotek. Przywileje to nie szczególne prawa przysługujące wybranym, tylko obyczaje i zwyczaje. Kodra to nie kołdra, tylko wycinanka. Piekiełek nie jest zdrobnieniem od słowa piekło, to piec do chleba. Ćwierk to nie odgłos wydawany przez ptaka, tylko świerk. Bober to nie bóbr, a bób. Gapa nie oznacza osoby nieuważnej, to wrona. A piejok nie jest pijakiem, to po prostu kogut.

Gwary łowickie jako gwary pograniczne »

Łowicz. Kuchnia regionalna

Łowickie przysmaki

Regionalne ciekawostki kulinarne towarzyszą naszej interaktywnej wykreślance »

Ziemia Łowicka to region o długiej tradycji z dobrze rozwiniętą kuchnią, w której daje się wyczuć echa potraw staropolskich. To stąd wywodzą się - dziś znane w całej Polsce - gołąbki z kapusty, pomidorów, włoszczyzny, mięsa, kaszy i jajek. Ćwikła z chrzanem również pochodzi z Łowicza. Tradycyjnym regionalnym wypiekiem jest piernik z marchwi o specyficznym smaku i zapachu.

O potrawach regionalnych Ziemi Łowickiej »

Piosenki ludowe

Łowiczanka jestem!

Po rozwiązaniu gry pamięciowej usłyszysz fragment łowickiej piosenki i zobaczysz zdjęcie z nią związane »

Śpiew i taniec odgrywają bardzo ważną rolę na Łowiczu. Melodie są tak stare, że nikt już nie pamięta, kto jest ich autorem. Ale o najbardziej znanej piosence regionu łowickiego wiemy wszystko! Słowa do tego zalotnego walczyka napisała Mira Zimińska-Sygietyńska, gwiazda przedwojennego kina polskiego, muzykę skomponował jej mąż, Tadeusz Sygietyński, a na cały świat rozsławił Łowiczankę założony przez nich w 1948 roku Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze.

Posłuchaj Łowiczanki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze »

Łowickie pasiaki

Papież i łowickie pasiaki

Po rozwiązaniu wykreślanki poznasz legendę związaną z łowickimi pasiakami »

Legenda głosi, że mundury papieskiej gwardii szwajcarskiej wzorowane są na łowickich pasiakach. Przed laty nieznany z imienia mieszkaniec Łowicza zawiózł do Rzymu wielobarwny samodział i pokazał go Ojcu Świętemu. Ten tak zachwycił się tkaniną, że rozkazał uszyć z niej mundury dla swoich Szwajcarów.

Folkstar. Zachwycające wzory ludowe z Łowicza »