Strój dolnośląski w internecie

Strój dolnośląski w internecie

W internecie jest wiele interesujących witryn z przydatnymi informacjami na temat polskich strojów narodowych i regionalnych.

Poniżej podajemy linki prowadzące do miejsc, gdzie znajdziesz wiadomości o stroju dolnośląskim i folklorze regionu.

Linki podzielone są na tematyczne kategorie.

Strój dolnośląski

Strój dolnośląski

Strój dolnośląski wyszedł z użytku ponad sto lat temu. Do dziś zachowały się pojedyncze elementy, w tym kosztowne, bogato zdobione czepki. W przeszłości, z powodu ich różnorodności i powszechności, Dolny Śląsk nazywano krainą czepców.

Strój dolnośląski. Folklor

Muzyka ludowa

Do naszych czasów zachowało się niewiele tańców Dolnego Śląska. Reprezentacyjnym tańcem tego regionu jest porębiok – taniec składający się z dwóch części. Pierwsza to wolny walczyk, druga to wiazanka skocznych poleczek. Inne zachowane tańce to koza, kozira, taniec ogrodowy, polka wróbel a także jedliniok. Posłuchaj i obejrzyj!

Ciekawostki: kraina wygasłych wulkanów

Kraina Wygasłych Wulkanów

Na Dolnym Śląsku, w Górach Kaczawskich, spotkamy wulkany - wprawdzie dawno wygasłe, bo przed milionami lat, nadal jednak stożkowatym kształtem przypominające swoich młodszych kuzynów, na przykład Etnę. Zobacz więcej »


Ciekawostki: zamki na Dolnym Śląsku

Zamki i pałace

Piękne, tajemnicze, malowniczo położone. Każdy z własną, ciekawą historią i niewyjaśnionymi do dziś zagadkami. Poznaj zamki i pałace Dolnego Śląska. Zobacz więcej »


Ciekawostki: zoo

Wrocławskie ZOO

We Wrocławiu znajduje się największy polski ogród zoologiczny. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków – niektóre z nich są na wyginięciu. Zobacz więcej »