Strój dolnośląski. Opis

Strój dolnośląski. Opis

Czepek, tołubek, cylinder, kamizelka... Poznaj podstawowe elementy stroju damskiego i męskiego!

Poniżej znajdziesz plansze z opisem stroju dolnośląskiego w wersji odświętnej. Ten piękny ubiór zakładano tylko na uroczyste okazje. W dni powszednie noszono proste, praktyczne ubrania przeznaczone do codziennych zajęć w domu i poza domem.

Plansze dostępne są również w wersji do wydrukowania. Pomogą uczniom lepiej poznać i szybciej zapamiętać charakterystyczne cechy stroju oraz nazwy najważniejszych jego części.

opis stroju damskiego

Głowę dziewczyny przystraja czepek uszyty z kosztownej tkaniny, ozdobiony haftem, cekinami i koronką, przewiązany z tyłu wstążką upiętą w kokardę. Dziewczyna nosi białą koszulę z bufiastymi rękawami i kołnierzykiem obszytym koronką. Jej spódnica jest szeroka i długa, uszyta z tkaniny dobrego gatunku. Jedwabną białą zapaskę, która osłania prawie całą spódnicę, zdobi misterny haft. Okryciem wierzchnim jest tołubek - dopasowany do figury kaftanik z bufiastymi rękawami i dużym, opadającym na plecy kołnierzem. Na ramiona i plecy dziewczyna zarzuca białą batystową chustę, której końce krzyżuje na piersiach i zatyka za pasek tołubka, a na nogi zakłada płytkie, eleganckie pantofelki.

Strój dolnośląski damski - plansza z opisem

opis stroju męskiego

Chłopak ma na głowie gustowny czarny cylinder. Pod wykładanym kołnierzykiem białej, lnianej koszuli nosi jedwabną chustę, którą związuje w dekoracyjną kokardę. Na koszulę zakłada kamizelkę. Jej przód, uszyty z kosztownej wzorzystej tkaniny, ozdabiają dwa rzędy błyszczących guzików. Spodnie nosi sukienne, nogawki wpuszcza w wysokie, skórzane buty. Okryciem wierzchnim jest obszerny płaszcz skrojony według mody miejskiej. Chłopak go nie zapina, dlatego widoczna jest najbardziej kosztowna i efektowna część stroju - kamizelka.

Strój dolnośląski męski - plansza z opisem

Materiały do wydrukowania

Plansze z opisem stroju dolnośląskiego możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako.


Plansza ze strojem dolnośląskim damskim do wydrukowania
Plansza ze strojem dolnośląskim męskim do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem dolnośląskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.