Strój podhalański. Wykreślanka

Strój podhalański. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju podhalańskiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Swoje pierwsze bogato zdobione portki chłopak otrzymywał dopiero w okresie przedślubnym. Zakładanie obcisłych spodni ułatwiały rozcięcia w pasie, zwane przyporami, i rozcięte w okolicy kostek nogawki.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju podhalańskiego »

Czy wiesz, że...

Pas zwany opaskiem nie tylko zdobił. Chronił właściciela przed chłodem, ułatwiał podnoszenie ciężarów, zabezpieczał brzuch przed urazami. Służył także do przechowywania ważnych dokumentów i pieniędzy.

Wykreślanka dla dzieci. Strój podhalański

Leksykon stroju podhalańskiego »

Czy wiesz, że...

Kapelusz nie tylko chronił przed słońcem, wiatrem i deszczem. Służył też za poręczne naczynie. Góral nosił w nim wodę ze źródła lub gotował zupę, kiedy przebywał na bacówce.

Strój podhalański - wykreślanka online

Leksykon stroju podhalańskiego »

Czy wiesz, że...

Misternie zdobioną haftem i obszyciami góralską kurtkę zwano cuchą. Cuchę zarzucano na ramiona jak pelerynę, a rękawy wiązano tak, by można było przechowywać w nich drobne przedmioty.

Wykreślanka: strój podhalański

Leksykon stroju podhalańskiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju podhalańskiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój podhalański
Strój podhalański. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem podhalańskim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.