Stroje polskie. Zmiany w serwisie

Zmiany w serwisie

Nowa wersja naszej witryny to nie tylko odświeżony wygląd. Serwis został radykalnie przebudowany, rozbudowany, dostosowany do urządzeń mobilnych, zmienił się też sposób nawigacji. Zmiany dotyczą kilku ważnych aspektów:

Stroje polskie. Pomoc

Powody zmian

Serwis Stroje Polskie, istniejący w dotychczasowym kształcie od 2011 roku, po kilku latach działalności coraz bardziej odbiegał od zmieniających się standardów i trendów panujących w sieci:

 • nie był dosotosowany do wymogów współczesnych przeglądarek i wyszukiwarek
 • nie wyświetlał się poprawnie na smartfonach i tabletach
 • gry opracowane w technologii flash dla wielu użytników stały się niedostępne

Reorganizacja serwisu stała się więc koniecznością. Jeśli korzystałeś z naszego serwisu przed jego modernizacją, wprowadzone zmiany mogą początkowo utrudnić znalezienie poszukiwanych materiałów, a nawet zniechęcić Cię do kolejnych odwiedzin. Liczymy na Twoją wyrozumiałość i cierpliwość, i specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy przegląd najważniejszych zmian w serwisie.

Struktura i zawartość serwisu

Po reorganizacji i modernizacji, zasilony w nowe treści i pomoce dydaktyczne, serwis składa się obecnie z trzech merytorycznych sekcji, które uzupełnia sekcja informacyjno-organizacyjna. Sekcje serwisu, a także poszczególne prezentacje strojów polskich, posiadają opcje wspierające użytkownika w korzystaniu z zasobów witryny - przewodniki oraz indeksy udostępnianych materiałów.

 • Prezentacje strojów polskich dostępne są w sekcji stroje polskie.
 • W sekcji gry i zabawy porządkujemy łącza do interaktywnych ćwiczeń zamieszczanych w poszczególnych prezentacjach oraz umieszczamy gry sprawdzające znajomość wszystkich strojów prezentowanych w serwisie.
 • w sekcji materiały edukacyjne pdf porządkujemy łącza do wszystkich plików pdf udostępnianych w poszczególnych sekcjach, działach i poddziałach serwisu.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz w działach:

W wyniku przebudowy serwisu niektóre dotychczas istniejące podstrony zostały usunięte lub ich zawartość została przeniesiona w inne miejsce witryny. Jeśli umieściłeś na zewnętrznych stronach internetowych linki do nich, należy je zaktualizować.

Nawigacja

W odświeżonej wersji zmienił się nieznacznie system nawigowania po serwisie. Jak dotychczas, nawigację na każdej stronie serwisu tworzą dwa moduły - menu górne oraz menu dolne. Zmiany dotyczą kolorystyki i oprawy graficznej pasków menu, a także doboru i rozmieszczenia linków.

 • Proste w formie i treści menu górne pełni rolę podstawowej nawigacji lokalnej. Łacza kierują do najważniejszych działów danej sekcji oraz do strony głównej serwisu.
 • Rozbudowane menu dolne, podzielone na kilka zróznicowanych kolorystycznie obszarów, jest szczegółową prezentacją zawartości danej sekcji oraz najważniejszych części serwisu.

Więcej porad i wskazówek znajdziesz w dziale nawigacja.

Szata graficzna

Projektując zmiany w oprawie graficznej witryny dbaliśmy o to, by po ich wprowadzeniu serwis prezentował się nowocześniej, ale nie stracił swojego dotychczasowego charakteru. Oto najważniejsze modyfikacje:

 • Każda sekcja ma swoja odrębną kolorystykę, widoczną w paskach menu, nagłówkach lub w oprawie ilustracji. Na przykład, w działach z materiałami pdf dominuje kolor fioletowy, a w działach z interaktywnymi zabawami - kolor zielony.
 • Materiały graficzne zostały zaktualizowane; część ilustracji usunęliśmy, inne odświeżyliśmy, dodaliśmy również wiele nowych. Grafiki są ważną częścią prezentacji strojów, a także istotnym elementem w grach interaktywnych, natomiast w działach z plikami pdf służą jako podgląd materiałów do pobrania i wydrukowania.
 • Obok postaci Poli i Lecha spotkasz na stronach serwisu nowych bohaterów, Tosię i Bartka. Ich sylwetki w uproszczonych wersjach poszczególnych strojów, a także materiały edukacyjne, w których się pojawiają, są zaprojektowane z myślą o nauczycielach przedszkolaków i uczniów młodszych klas podstawowych.

Interaktywne gry i zabawy

W działach z grami i zabawami sporo zmian i nowości. Gry flashowe dostępne w poprzedniej wersji serwisu zostały usunięte. Część z nich zastąpiliśmy odpowiednikami wykonanymi w nowszej tehnologii (np. puzzle). Wśród nowości znajdziesz między innymi interaktywne wykreślanki, rymowanki-zgadywanki oraz ubieranki z Tosią i Bartkiem.

 • Większość naszych gier wykonanych w technologii flash, do niedawna dominującej w internecie, dziś już przestarzałej i nie wspieranej przez producentów przeglądarek internetowych, została zastąpiona przez gry i zabawy poprawnie działające we współczesnych przeglądarkach.
 • W przypadku większości nowych gier, nagrodą za poprawne rozwiązanie zadania jest możliwość przeczytania, początkowo niewidocznego na ekranie, krótkiego tekstu nawiązującego treścią do regionu, z którego pochodzi dany strój.
 • Nowym zabawom towarzyszą efekty dźwiękowe. Fragment melodii związanej z danym regionem Polski pojawia się w momencie, gdy grający poprawnie rozwiąże zadanie.

W dziale nowe gry i zabawy edukacyjne znajdziesz przegląd, omówienie i łącza do interaktywnych gier i zabaw, które dostępne są w naszym serwisie po ostatnich aktualizacjach.

Gry nie działają? Przejdź do działu z podpowiedziami, jak uruchomić nasze gry w Twojej przeglądarce.

Materiały pdf

Nowa odsłona serwisu niesie z sobą zmiany również w działach udostępniających materiały pdf do pobrania i wydrukowania. Oto te najważniejsze:

 • Większość dotychczas dostępnych materiałów pdf publikowana jest w odświeżonej, uzupełnionej lub poprawionej wersji.
 • Plansze do prezentacji strojów, karty obrazkowe oraz ubieranki mają teraz dwie wersje graficzne do wyboru. Grafiki z Tosią i Bartkiem przeznaczone są dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.
 • Nowością są łamigłówki dla najmłodszych - proste zadania obrazkowe, polegające na odszukaniu dwóch takich samych obrazków, lub wskazaniu obrazka z określonym strojem.
 • Zestawy gier edukacyjnych znajdziesz w tej chwili w dziale zabawy z rymowankami, natomiast podpowiedzi, jak wykorzystać w zabawach dydaktycznych nasze karty obrazkowe - w dziale propozycje gier i zabaw.

Przegląd, omówienie i linki do wszystkich nowych materiałów pdf znajdziesz w dziale nowe materiały edukacyjne pdf.