Strój kaszubski

Wykreślanka ze strojem kaszubskim

Znajdź ukryte w diagramie nazwy elementów stroju kaszubskiego. Szukaj poziomo i pionowo. Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Po rozwiązaniu wykreślanki czeka na Ciebie niespodzianka - dowiesz się, czym w kaszubskiej kuchni jest szmurowany pomuchel.

Strój kaszubski. Wykreślanka dla dzieci
Strój kaszubski. Wykreślanka Strój kaszubski

Szmurowany pomuchel

Kuchnia kaszubska była bardzo skromna. Na stołach Kaszubów, którzy zajmowali się głównie rolnictwem i rybołówstwem, królowały leśne owoce, warzywa, dziczyzna, drób i, oczywiście, ryby. Dziś dania rybne przygotowuje się tu na mnóstwo sposobów. Często spotkamy wędzone sielawy i sieje, łowione w jeziorach, oraz morskie węgorze, szproty i dorsze. Większość ryb jest jednak wykorzystywana do gotowania. Podaje się je w formie pulpetów, zup rybnych czy zapiekanek. Charakterystycznym daniem jest szmurowany pomuchel - czyli duszony dorsz.

KIlka przepisów na kaszubskie przysmaki »

Materiały PDF

Wiedzę o stroju kaszubskim dziecko może sprawdzić poprzez rozwiązywanie urozmaiconych zadań i ćwiczeń. Karty pracy możesz pobrać tutaj, klikając w wybraną miniaturkę poniżej, lub w dziale Łamigłówki pdf ze strojem kaszubskim, gdzie znajdziesz opis naszych materiałów oraz podpowiedzi, jak z nich korzystać.

Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

słowniczek obrazkowy

W wykreślance pojawiły się tajemniczo brzmiące słowa. Czy szertuch to fartuch? Kto nosi skorznie, a kto wiksówki? Odpowiedzi znajdziesz w naszym obrazkowym słowniczku.

Strój kaszubski. Buksy

buksy

Strój kaszubski. Gorset

gorset

Strój kaszubski. Liwk

liwk

Strój kaszubski. Skorznie

skorznie

Strój kaszubski. Spódnica

spódnica

Strój kaszubski. Szertuch

szertuch

Strój kaszubski. Wiksówki

wiksówki

Strój kaszubski. Złotnica

złotnica