Strój kujawski

Układanka ze strojem kujawskim

Poniżej zobaczysz obrazek podzielony na pomieszane ze sobą fragmenty. Twoim zadaniem będzie złożenie ich w spójną całość. Jak? Przeciągaj myszką wybrane części obrazka w miejsca, w których - Twoim zdaniem - powinny się znaleźć. Jeśli zadanie wykonasz poprawnie, poznasz kilka słów z gwary kujawskiej i dowiesz się, co znaczą.

Strój kujawski. Puzzle
  • Strój kujawski. Puzzle dla dzieci
  • Strój kujawski: puzzle
  • Strój kujawski. Zabawy dla dzieci
  • Zabawy edukacyjne dla dzieci
  • Gry edukacyjne dla dzieci
  • Strój kujawski: gry i zabawy
  • Strój kujawski - układanka
  • Puzzle. Interaktywna układanka
  • Strój kujawski: gra edukacyjna
Gry i zabawy dla dzieci
Interaktywne puzzle dla dzieci

Nie ma ziemi nad Kujawy

Oskar Kolberg, zasłużony polski etnograf, Kujawy nazywał krainą mlekiem i miodem płynącą, a jej mieszkańców opisywał tymi słowy: Kujawiak jest zwinny, dorodny i wesoły, Kujawianka pełna naturalnego wdzięku. Tworzą zupełnie osobny typ naszego narodu. Ich ubiór, pieśni, zwyczaje, mowa nawet, noszą na sobie cechę odrębności.

Ja Kujawiak, ty Kujawiak
Wszyscyśmy tu Kujawiacy.
Mamy soli, mamy chleba,
Mamy wszystko, co potrzeba.
Siwa owca, koń cisawy,
Nie ma ziemi nad Kujawy!

Gwara kujawska to obfitość pięknych słów i określeń, dziś w większości zapomnianych. Poznaj kilka przykładów. Jo znaczy tak. He to także tak. Bymbym to bęben, a biegas to nazwa człowieka, który lubi podróżować. Golorz to fryzjer, gołasy to gołębie, a kamloty to kamienie. Czasownik zebuć oznacza tyle, co zdjąć buty. Uskromnić to zrobić porządek, a bibulić - pisać. Ponieważ znaczna część Kujaw w czasie zaborów należała do Prus, jest w kujawskiej gwarze sporo zapożyczeń z niemieckiego. Na przykład słowo bana oznacza pociąg, bryle to okulary, burtnik to krawężnik, a bamber to nieokrzesany prostak.

Poznaj więcej kujawskich słów i wyrażeń »

Materiały PDF

Układanie puzzli to jedna z ulubionych dziecięcych zabaw! W zestawie do wydrukowania znajdziesz obrazek, siatki puzzli oraz arkusz z gotowymi do wycięcia elementami układanki. Szczegółowe instrukcje zamieszczamy w dziale Układanki (puzzle) pdf.
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.