Strój żywiecki. Wykreślanka

Strój żywiecki. Wykreślanka

Znajdź ukryte w diagramie wykreślanki nazwy wybranych elementów stroju żywieckiego. Szukaj poziomo i pionowo!

Znalezione słowa zaznacz przeciągając po nich myszką (przy wciśniętym przycisku). Prawidłowo zaznaczony wyraz podświetli się na niebiesko. Niektóre litery jednego słowa mogą być częścią drugiego. Lista słów do odnalezienia znajduje się nad diagramem.

Po rozwiązaniu łamigłówki usłyszysz fragment piosenki ludowej, a na ekranie pojawi się krótki tekst z ciekawostką dotyczącą jednego z elementów stroju.

Wykreślanka dostępna jest również w wersji do wydrukowania.

Czy wiesz, że...

Haftowany szal z tiulu zwany łoktuszą miał niespełna metr szerokości, był za to długi na trzy metry. Zarzucany na ramiona, przełożony przez ręce w okolicy łokci, swobodnie opadał na spódnicę.

Wykreślanka dla dzieci online

Leksykon stroju żywieckiego »

Czy wiesz, że...

Kolorystykę ubrania określały ścisłe reguły. I tak, gorset musiał mieć kolor spódnicy. Zasada ta dotyczyła też atłasowych bucików. Głęboko wcięte, osłaniające tylko stopę, ze względu na kształt zwane były łódkami.

Wykreślanka dla dzieci. Strój żywiecki

Leksykon stroju żywieckiego »

Czy wiesz, że...

Długim na pięć metrów pasem okręcano się trzykrotnie. Ponieważ miał dwie strony różniące się kolorystyką i zdobieniami, na wierzch odwracano raz jedną, raz drugą. Dawało to wrażenie użycia innego pasa.

Strój żywiecki - wykreślanka online

Leksykon stroju żywieckiego »

Czy wiesz, że...

Czepek zwano złotą czapką, ponieważ całą jego powierzchnię zdobił haft wykonany złotą nicią. Dla ozdoby doszywano też sztuczne perełki, a całości dopełniała dekoracyjnie upięta wstążka.

Wykreślanka: strój żywiecki

Leksykon stroju żywieckiego »

Materiały do wydrukowania

Wykreślankę z elementami stroju żywieckiego, a także krzyżowkę z hasłem, możesz pobrać na swój komputer i wydrukować. Kliknij wybrany szablon prawym przyciskiem myszy, następnie wybierz opcję Zapisz grafikę jako. Dobrej zabawy!


Wykreślanka do wydrukowania: strój żywiecki
Strój żywiecki. Krzyżówka do wydrukowania

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem żywieckim, ich szczegółowe opisy i propozycje wykorzystania znajdziesz w dziale Wydruki.