Strój szamotulski

Ubieranka

Nasza ubieranka to nie tylko dobra zabawa. Podczas ubierania Tosi i Bartka poznasz wybrane elementy stroju szamotulskiego. Zabawę uzupełniają ciekawostki związane z tym pięknym strojem. Znajdziesz je pod każdą planszą z ubieranką.

Zabawa składa się z dwóch plansz. Niebieska służy do ubierania Tosi, zielona - do ubierania Bartka. Obie plansze rozdzielone są panelem z krótką informacją o tańcach wielkopolskich. Fragment jednego z nich - żywiołowego wiwatu - usłyszysz za każdym razem, kiedy ubierzesz wybraną lalkę.

Strój szamotulski. Ubieranki edukacyjne
Strój szamotulski. Gra ubieranka Strój szamotulski damski. Koronki Strój szamotulski damski. Tosia Strój szamotulski damski. Koszula Strój szamotulski damski. Spódnik Strój szamotulski damski. Zapaska Strój szamotulski damski. Sznurówka Strój szamotulski damski. Czepek Strój szamotulski damski. Kołnierz Strój szamotulski damski. Korale
Strój szamotulski dla dziewczynki
Gra ubieranka. Koszula Gra ubieranka. Spódnik Gra ubieranka. Zapaska
Gra ubieranka. Sznurówka Gra ubieranka. Czepek Gra ubieranka. Korale

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój szamotulski damski - piekielnica

Niezależnie od pogody i pory roku, do odświętnego ubrania kobiety zakładały trzy spódnice zwane spódnikami. Jako pierwszy wkładały spódnik z barchanu w czerwonym kolorze, znany dziś jako halka piekielnica.

Strój szamotulski damski - koszula

Niektóre koszule szyto z dwóch rodzajów tkanin. Do uszycia części ukrytej pod spódnikami używano grubych płócien, natomiast górna część koszuli szyta była z materiału lepszego gatunku.

Strój szamotulski damski - gorset

Obcisłe gorsety zwane sznurówkami szyto z atłasu, aksamitu lub wełny. W pasie wszywano kiszkę, czyli rulon materiału, który ułatwiał odpowiednie ułożenie spódników.

Strój szamotulski damski - rurok

Zakładany w dni chłodne lub na szczególnie uroczyste okazje kaftanik miał specjalnie skrojone fałdy, które od pasa w dół układały się w charakterystyczne rurki. Stąd wzięła się jego nazwa - rurok.

Wiwaty wielkopolskie

Ubierankom towarzyszy wiwat wielkopolski, który - obok chodzonego i przodka - jest typowym tańcem regionu. Tańce wielkopolskie są na ogół dostojne i poważne, ale wiwaty cechuje niesamowita żywiołowość. W tańcach obrzędowych i w zabawach tanecznych pojawiają się rekwizyty: chusteczki, baty, butelki.

Wiwat bratu memu, wiwat mnie samemu!
Wiwat i tej pannie,
Co tak ładnie patrzy na mnie!

Maryniu, Maryniu, Jaś jedzie!
Do kogo, do kogo?
Do ciebie!
A jaki, a jaki?
Bogaty!
Niech wnijdzie, niech wnijdzie do chaty.

Strój szamotulski. Ubieranka edukacyjna Strój szamotulski męski. Bartek Strój szamotulski męski. Koszula Strój szamotulski męski. Spodnie Strój szamotulski męski. Obuwie Strój szamotulski męski. Buty Strój szamotulski męski. Jaka Strój szamotulski męski. Kaftan Strój szamotulski męski. Kołnierz Strój szamotulski męski. Kapelusz
Strój szamotulski dla chłopca
Ubieranka edukacyjna. Buty Ubieranka edukacyjna. Spodnie Ubieranka edukacyjna. Koszula
Ubieranka edukacyjna. Jaka Ubieranka edukacyjna. Kaftan Ubieranka edukacyjna. Kapelusz

Kliknij w dowolny element stroju, by pojawił się na lalce.

Strój szamotulski męski - jaka

Jedną z ozdób czerwonej jaki był podszyjnik zwany fartuszkiem. Mocowany do zapinanej na karku stójki, okalał z przodu szyję. Zdobiły go serduszka wyszywane przez dziewczyny w dowód sympatii.

Strój szamotulski męski - kaftan

Na jakę zakładano długi kaftan bez rękawów o kroju kontusza. Kaftana nie zapinano, żeby by nie zasłaniał reszty stroju, natomiast rzędy mosiężnych guzików pełniły jedynie rolę ozdoby.

Strój szamotulski męski - lola

Lola to drewniana laska, którą kawaler wykonywał własnoręcznie. Nosił ją przy sobie, kiedy szedł na zabawę, do kościoła albo na targ. Laski dla gospodarzy wytwarzano z trzciny. Uważano je za bardziej eleganckie.

Strój szamotulski męski - bat

Uzupełnieniem stroju był ozdobny bat. Przystrojony pękiem kolorowych wstążek, towarzyszył mężczyźnie podczas zabaw czy wesela jako niezbędny rekwizyt tańców obrzędowych i zabaw tanecznych.

Materiały PDF

Baw się i ucz z Tosią i Bartkiem po wyłączeniu komputera!
Do przeglądania i drukowania naszych materiałów potrzebujesz programu Adobe Acrobat Reader.

Więcej materiałów do nauki i zabawy ze strojem szamotulskim znajdziesz w dziale Pliki PDF.